Osmanlı'dan günümüze Türkiye'de siyasal değişimin sosyo-ekonomik temelleri ve aktörleri
The socio-economic basis and actors of the political change in Turkey from the Ottoman period to the present
- Tez No: 565179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 592
Özet
Osmanlı-Türkiye modernleşmesinin siyasal üst-yapısı, sosyo-ekonomik alt-yapısında dayandığı kapitalistleşme temelleri üzerinde ürettiği toplumsal bölünmelerin ve ilişkilerin biçimlendirdiği sekülerleştirme ve uluslaştırma politikaları çerçevesinde, üç ana eksende işleyen bir yapı ve tarihsel süreklilik tarafından belirlenmiş ve sürdürülmüştür: Modernleşme sürecini talep eden şehirli pre-kapitalist ve kapitalist seçkinlerden ve onu yürüten modernist bürokrasiden oluşan Tarihsel Blok'un ideolojik-politik temsiliyetini oluşturan Kemalizm, ona karşı kırsal toplumun gelenekçi refleksini ifade eden İslâmcılık-Muhafazakârlık ve Kemalizm'in tekçi ulusal kimlik kurgusuna karşı İmparatorluk kalıntısı çok-kimlikli, çok-kültürlü coğrafyanın etno-kültürel direncini ifade ve temsil eden Kürt kimliği ve siyasal hareketi. Türkiye siyasal tarihi boyunca gözlenen, Sosyalizm, Milliyetçilik ve Muhafazakârlık gibi diğer politik akımlar ve aktörler, bu üçlü temel üzerinde, onların varyasyonları olarak ortaya çıkmışlar, bu nedenle ikincil etkili ve genellikle zamanla aslına geri dönen kişilikle varlık göstermişlerdir. Bu durumun temel nedeni, Osmanlı modernleşmesiyle başlayan ve günümüze varan ekonomik değişme süreçlerinin toplumsal tabakalaşmasındaki yapısal sürekliliktir. Nitekim siyasal değişme süreci kapsamında Kemalizm, İslâmcılık ve Kürt siyasal hareketi örnekleminin gösterdiği ideolojik-politik yönelimlerin eş-eğilimliliği ve kronolojik eşzamanlılığı ile küresel, ulusal, bölgesel ve yerel ölçekleri ile ekonomi politik rejimin ve ona dayalı olarak, toplumsal tabakalaşmanın dönüşüm süreçleri arasındaki aynılık ilişki, politik akımların sosyo-ekonomik altyapı tarafından doğrudan belirlendiklerini ve onlar tarafından biçimlendirildiklerini doğrulamaktadır. Bu Tez, modern Türkiye tarihi boyunca gerçekleşen siyasal değişme sürecini, Kemalizm, İslâmcılık ve Kürt siyasal hareketi örnekleminde ve Osmanlı modernleşmesindeki tarihsel köklerden başlayarak, ekonomik etkenler, toplumsal aktörler ve sosyal olgular ile ilişkisellikler çerçevesinde yapısalcı bir inceleme yöntemiyle ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The political superstructure of the Ottoman-Turkey modernization has been determined and continued by a structure and historical continuity existing on three main axes within the framework of secularization and nation-building policies which were shaped by the social divisions and relationships producing them on the bases of capitalization as its socio-economical foundations: Kemalism, which constitutes the ideological-political representation of the Historical Bloc consisting of the urban pre-capitalist and capitalist elites demanding the process of modernization and the modernist bureaucracy that conducts it; Islamism-Conservatism, which expresses the traditional reflex of the rural society against it; the Kurdish identity and the Kurdish political movement that represent the ethno-cultural resistance of the multi-identity and multicultural geography as the imperial inheritance against the monistic-singular national identity fiction of Kemalism. Other political movements and actors observed throughout political history like Socialism, Nationalism and Conservatism have emerged on this triple basis as its variations, and they, therefore, have existed in a character of secondary influence that usually returns to the original roots in time. The main reason for this situation is the structural continuity of the social stratification of the economic change process beginning with the Ottoman modernization and reaching to the present. Thus, the similar relationship between the co-incidence and chronological synchronicity of the ideological-political orientations of Kemalism, Islamism and the Kurdish political movement in the context of the process of political change and the transformation processes of the economic political regime with its global, national, regional and local scales and the social stratification based on it, confirms that the political currents and movements are directly determined and shaped by the socio-economic infrastructure. This thesis, in this context, aims to focus on the process of the political change in the history of modern Turkey by considering Kemalism, Islamism and the Kurdish political movement as a set of samples starting from its historical roots in the Ottoman modernization through a structuralist analysis method within the framework of the relatedness among economic factors, social actors and social cases. Thus, the similar relationship between the co-incidence and chronological synchronicity of the ideological-political orientations of Kemalism, Islamism and the Kurdish political movement, in the context of the process of political change and the transformation processes of the economic political regime with its global, national, regional and local scales and the social stratification based on it, confirms that the political currents and movements are directly determined and shaped by the socio-economic infrastructure.