City as a field of cultural production; The case of Kadıköy district in İstanbul
Kültürel üretim alanı olarak kent; İstanbul Kadıköy örneği
  1. Tez No: 565192
  2. Yazar: BAHAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Public Administration, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Araştırma, İstanbul'da bulunan, Kadıköy İlçesi örneğine odaklanarak, Türkiye'deki büyük şehirlerde, kültür politikası üretimini sorunsallaştırmaktadır. Çalışmada; topluluklar, yerel yönetimler, kamusal alan ve vatandaş arasında birbirini dönüştüren bir ilişki etkileşimin var olduğu argümanı üzerinde durur. Genelde birbirinde ayrı ele alınan bu dört bileşen, araştırma içerisinde birbirini tamamlayan ve etkileyen faktörler olarak, geniş bir kültürel üretim alanının bir parçası olarak tiyatro alanı içerisinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis problematizes the cultural politics and field of cultural production in metropolitan cities in Turkey by focusing on the case of theathers in Kadıköy District in Istanbul by dwelling upon the argument that there are transformative relations and interactions among theaters, communities, local governments, citizen and public space.