Hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım algısı ile hastaların öğrenim gereksinimleri arasındaki ilişki: Tanımlayıcı bir çalışma
The relationship between nurses' perception of i̇ndividualized care and patients' learning needs: A descriptive study
  1. Tez No: 943152
  2. Yazar: ŞEYMA YEŞİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE BURUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bireyselleştirilmiş bakım, evrensel bir yaklaşımdır ve insanı merkeze alır. Bu sayede bireyin her türlü özel durumunu, aile ve çevresini dikkate alarak, hastalık sürecinde karar verme/ tercih etme aşamasına dahil olması sağlanır. Hastanın hastalığını yönetmesi hastaya verilecek eğitimle sağlanabilir. Verilen eğitimin bireyin öğrenim gereksinimlerini karşılayacak içeriğe sahip olması önemlidir. Bu nedenle hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım algısı ile hastaların öğrenim gereksinimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Konya' da bir üniversite hastanesinde Kasım 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında dahili kliniklerde yatarak tedavi alan hastalar ve aynı kliniklerde çalışan hemşirelerle yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 103 hemşire ve 213 hasta oluşturmuştur. Veriler Hemşirelerden; Sosyodemografik Veri Toplama Formu, Bireyselleştirilmiş Bakım Ölçeği-A-Hemşire Formu, Hastalardan; Sosyodemografik Veri Toplama Formu, Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Tüm veriler klinikte yüz yüze toplanmıştır. Veriler Statistical Package for Social Sciences 29,0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individualized care is a universal approach and places individuals at the center. Thus, it is ensured that the individual is involved in the decision-making/ preference stage during the disease process by considering all kinds of special situations, family, and environment. The management of the disease by the patient can be achieved through the training to be provided to the patient. It is important that the training provided includes the content to meet the learning needs of the individual. For this reason, it was aimed in this study to examine the relationship between nurses' perception of individualized care and patients' learning needs. The study had a descriptive and correlational design. It was conducted with patients who received inpatient treatment in internal medicine clinics and nurses working in those clinics between November 2023 and January 2024 at a university hospital in Konya. The sample of the study consisted of 103 nurses and 213 patients. The data were collected from the nurses using the Sociodemographic Data Collection Form and the Individualized Care Scale-A-Nurse Form, and the Sociodemographic Data Collection Form and the Patient Learning Needs Scale were used to collect data from the patients. All data were collected face-to-face in the clinic. The data were analyzed with the Statistical Package for Social Sciences 29.0 program.