Predictors of middle school students' energy conservation behaviors: Indications from value-beli̇ef-norm theory
Ortaokul öğrencilerinin enerji tasarrufu davranışlarının belirleyicileri: Değer-inanç-norm kuramı açısından göstergeleri
- Tez No: 565253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin Değer-İnanç-Norm Teorisini kullanarak enerji tasarrufu davranışlarını incelemektir. Ayrıca, bu öğrencilerin değer yönelimleri, kişisel normları, sorumluluk bildirimi, enerji kullanımına yönelik sonuçların farkındalığı, çevresel inançları ve enerji tasarrufu davranışlarının yordayıcıları incelenmiştir. Veriler, Mayıs-Haziran 2018 döneminde İstanbul Sarıyer'de bulunan 549 ortaokul öğrencisinden toplanmıştır. Bu çalışma, bir korelasyon araştırması olarak tasarlanmıştır. Betimleyici istatistiklerin sonuçlarına göre, bu ortaokul öğrencileri orta düzeyde enerji koruma davranışlarına ve egoistik değer yönelimlerine sahipken, daha yüksek seviyelerde biyosferik ve özgecil değer yönelimleri, sorumluluk, kişisel normlar ve çevre duyarlılığına sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizinin sonuçları, Değer-İnanç-Norm Teorisinin, ortaokul öğrencilerinin enerji tasarrufu davranışlarını açıklamak için kullanılabileceğini ortaya koydu. Araştırma verilerine göre, ortaokul öğrencilerinin enerji tasarrufu davranışlarının yordayıcıları, biyosferik değer yönelimleri, kişisel normlar ve sorumluluk bildirimi olarak bulundu. Ayrıca, bu öğrencilerin biyosferik değer yönelimleri, kişisel normlar ve sorumluluk tanımlamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate middle school students' energy conservation behaviors utilizing Value-Belief-Norm Theory. Furthermore, these students' value orientations, personal norms, ascription of responsibilities, awareness of consequences, environmental beliefs and predictors of energy conservation behaviors were examined. Data were collected from 549 middle school students at Sarıyer in İstanbul during May-June 2018. This study was designed as a correlational research. According to results of descriptive statistics, these middle school students had moderate level energy conservation behaviors and egoistic value orientations while they had higher levels of biospheric and altruistic value orientations, responsibility, personal norms and awareness through environment. The results of multiple linear regression analysis revealed that Value-Belief-Norm Theory could be used to explain middle school students' energy conservation behaviors. To be more specific, the predictors of middle school students' energy conservation behaviors were found as biospheric value orientations, personal norms and ascription of responsibility. In addition, a statistically significant relationship was found out between these students' biospheric value orientations, personal norms and ascription of responsibility.