Kentleşme ve çocuk suçluluğu
Urbanization and juvenile delinquency
  1. Tez No: 565269
  2. Yazar: HAYRİYE NİSA TAŞKIN HAMARAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kentleşmeyle beraber ortaya çıkan sorunlar çocukların suça itilmesine sebep olur. Bu sorunlardan bazıları aile yapısı, akran grupları, okul ve iş çevresi, ekonomik faktörler, yasadışı etmenlere ulaşım kolaylığı, kitle iletişim araçları gibi faktörlerdir. Bu çalışmada; kent, kentleşme, kentlileşme kavramları tanımlanmış, kentleşmenin nedenleri ve kentleşmenin oluşturduğu sorunlardan bahsedilmiş ve ardından kentleşme ve suç ilişkisi incelenmiştir. Daha sonra çocuk suçluluğu ve çocuk suçluluğunu oluşturan nedenler incelenmektedir. Son olarak da TÜİK'ten elde edilen veriler yardımıyla kentleşme ve çocuk suçluluğu arasındaki ilişki incelenmiştir. Eğitim ve çocuk suçluluğu ilişkisi bağlamında okullaşma oranı parametresi değerlendirilmiş ve okullaşma oranının arttıkça çocuk suçluluğu oranının azaldığı gözlemlenmiştir. Aile ve çocuk suçluluğu ilişkisi bağlamında kaba boşanma hızı parametresi değerlendirilmiş ve kaba boşanma hızının arttıkça çocuk suçluluğunun arttığı gözlemlenmiştir. Kentleşme oranı ve çocuk suçluluğu ilişkisi bağlamında ise okuma-yazma bilen oranı, bebek ölüm hızı, doğurganlık hızı, net göç hızı ve kentleşme oranı parametreleri değerlendirilmiştir. Okuma-yazma bilen oranı arttıkça çocuk suçluluğunun arttığı, bebek ölüm hızı arttıkça çocuk suçluluğunun azaldığı, doğurganlık hızı arttıkça çocuk suçluluğunun azaldığı, net göç hızı arttıkça çocuk suçluluğunun arttığı ve ayrıca kentleşme oranının arttıkça çocuk suçluluğunun arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Problems that arise with urbanization cause children to be pushed to crime. Some of these problems are family structure, peer groups, school and work environment, economic factors, ease of access to illegal factors, mass media. In this study; urban, urbanization concepts are defined, the causes of urbanization and the problems posed by urbanization are mentioned and then the relationship between urbanization and crime is examined. Then, juvenile delinquency and the causes of juvenile delinquency are examined. Finally, the relationship between urbanization and juvenile delinquency was examined with the help of data obtained from TUIK. In the context of the relationship between education and juvenile delinquency, schooling rate parameter was evaluated and it was observed that the rate of juvenile delinquency decreased with increasing schooling rate. In the context of the relationship between family and juvenile delinquency, the crude divorce rate parameter was evaluated and it was observed that as the crude divorce rate increased, juvenile delinquency increased. In the context of urbanization rate and juvenile delinquency, literacy rate, infant mortality rate, fertility rate, net migration rate and urbanization rate parameters were evaluated. It was observed that as the literacy rate increases, juvenile delinquency increases; as infant mortality rate increases, juvenile delinquency decreases; as fertility rate increases, juvenile delinquency decreases, as net immigration rate increases, child delinquency increases; and urbanization rate increases, juvenile delinquency increases.