Cinuçen Tanrıkorur'un bestelediği Mevlevi âyinlerinin makam, usûl ve ezgisel yönden incelenmesi
The observation of the Mevlevi rituals by cinucen Tanrikorur in terms of style and pattern
- Tez No: 565303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERBÜLEND ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Türk Mûsikîsi geniş form ve makamsal zenginliğinin yanısıra tarihsel gelişim açısından oldukça zengin br müziktir. İçinde bir çok formu barındıran Türk Mûsikîsinin dallarından biri Türk Din Mûsikîsidir ve bu alanda da en önemli formlardan bir tanesi Mevlevî Âyinleridir. Geçmişten günümüze bir çok önemli bestekârın bu formda çeşitli makamlarda besteleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de son dönemde bestelenen Mevlevî Âyinlerinden dört tanesine sahip olan Cinuçen Tanrıkorur'dur. Cinuçen Tanrıkorur besteciliği ses ve ud icracılığı ve kendine has üslubuyla XX. yüzyılda Türk Mûsikîsine damgasını vurmuş çok değerli bir müzisyendir. Ud icraasında geliştirdiği kendine has üslubunun yanısıra bestecilikte de yaşadığı döneme yenilikler getirmiş önemli bir besteci olan Cinuçen Tanrıkorur, Türk Din Mûsikîsine de önemli eserler sunmuştur. Bu çalışmada Cinuçen Tanrıkorur'un bestlemiş olduğu“Bayâtî Araban”,“Nişâburek”,“Evcârâ”ve“Zâvil Aşîrân”makamlarında bestelemiş olduğu dört mevlevî âyini; makam, usûl ve ezgisel yönden incelenmiştir. Bu kapsamda önemli bir Türk müziği formu olarak“âyin”forumunu anlayabilmek için Hz. Mevlânâ, Mevlevîlik ve bestelenen Mevlevî Âyinlerinin tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. Ayrıca âyinlerin bestekârı Cinuçen Tanrıkorur hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Music besides having a diverse form and modal affluance is very rich in terms of historical progress. One of the branches of Turkish musici which includes many different forms is Turkish Religious Music and one of the most important forms is Mevlevî Ritual. In history many important composers have several compositions in various maqams in this form. One of these is Cinuçen Tanrıkorur, who has composed four of the mevlevî rituals that have been composed recently. Cinuçen Tanrıkoruri, as a composer, is a treasured musician who has left his mark on the 20th century with his peculiar technique, vocal and oud performance. Cinuçen Tanrıkorur, who has developed his own technique in oud performance as well as bringing innovations to the period he lived has also presented Turkish Religious Music with important compositions. In this study, four of the mevlevî rituals that have been composed by Cinuçen Tanrıkorur in“Bayâtî Araban”,“Nişâburek”,“Evcârâ”and“Zâvil Aşîrân”maqams have been examined in terms of style and pattern. Within this scope for expressing the“ritual”form,“Mevlânâ”,“Mevlevî”and Mevlevî Ceramonies composed in history has been explained. Information also given about Ritual's composer Cinucen Tanrikorur.