Mesleki eğitim merkezinde çıraklık eğitimi gören bireylerin beslenme ve antropometrik açıdan değerlendirilmesi
Nutrition and anthropometric assessment of individualshaving apprenticeship education in vocationaleducation center
  1. Tez No: 565409
  2. Yazar: SEBİLE MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KARAÖZ ARIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Anthropology, Nutrition and Dietetics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma Van ilinde bulunan Vali Ali Paşa Mesleki Teknik Eğitim Merkezinde çıraklık eğitimi gören 18-30 yaş arasındaki bireylerin beslenme alışkanlıklarını saptamak, vücut kompozisyonunu belirlemek, literatürde bulunan mevcut referans değerler ile karşılaştırmak ve bireylerin fiziki yapısını antropometrik yöntemlerle değerlendirerek vücut bileşimini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında 261 erkek 117 kadın olmak üzere toplamda 378 birey katılmıştır. Bireylerden toplamda 16 adet antropometrik ölçüm alınmıştır. Bireylerden toplanılan veriler SSPS 20.0 paket programında istatistik analizleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre boy uzunluğu ortalama değerleri incelendiğinde erkek bireylerin 169,69 cm, kadın bireylerin ise 158,68 cm'dir. Vücut ağırlık ortalamasına bakıldığında ise erkek bireylerin 64,02 kg, kadın bireylerin ise 57,31 kg olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin besin tüketim sıklığı ise tablolar halinde sunulmuştur. Çıkan sonuçlar diğer çalışmalar ile karşılaştırıldığında bireylerin vücut ağırlığı ve boy uzunluklarının diğer verilere göre daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. İşçilerin beslenme durumlarının düzenlenmesi, çalışma ortamının ergonomik açıdan uyumluluğunun biyolojik ve psikolojik açıdan sağlıklarına ve çalışma performanslarına etkisi düşünüldüğünde bu durumların iyileştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the nutritional habits and to determine body composition, to compare with the existing reference values in the literature and to reveal the physical structure of individuals by anthropometric methods aged 18-30 years who get apprenticeship education in Van Ali Paşa Vocational Techinque Education Center.. A total of 378 individuals, 261 male and 117 female, participated in the study. In total, 16 anthropometric measurements were taken. Data collected from individuals were analyzed in SSPS 20.0 package program. According to the findings of the study, the average height values of the male individuals are 169.69 cm and 158.68 c m, respectively. When the mean body weight average is examined, it is determined that the male individuals are 64.02 kg and the female individuals are 57.31 kg. The frequency of nutrient consumption of individuals is presented in tables. When the results were compared with other studies, it was concluded that the body weight and height of the individuals were lower than the other data. These conditions need to be improved when the nutritional status of the workers is considered, the effects of ergonomic compatibility of the working environment on their health and work performance in terms of biological and psychological aspects.