Yeni kesikli dağılımlar için tip I sağdan sansürlü örnekleme dayalı parametre tahmini
Parameter estimation based on type I right censored sampling for new discrete distributions
  1. Tez No: 565567
  2. Yazar: MEHTAP YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında, Düzgün Geometrik, sıfırdan budanmış Poisson ve Binom Lindley dağılımın bilinmeyen parametreleri için tip I sağdan sansürlü örnekleme dayalı parametre tahmini en çok olabilirlik, oranlar metodu ve modifiye edilmiş en çok olabilirlik yöntemleri kullanarak elde edilmiştir. Simulasyon çalışmasında tahmin edici yöntemlerinin performansı kıyaslanmıştır. Son olarak çalışmanın amacını daha iyi anlamak açısından her dağılım için gerçek örnek çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
in this thesis, parameter estimation based on type I right censored sampling for unknown parameters Uniform Geometric, zero truncated Poisson and Binomial Lindley distribution is obtained using maximum likelihood, proportion method and modified maximum likelihood methods. The performance of the estimator methods are compared in the simulation study. Finally, in order to better understand the purpose of the study, the real sample for each distribution is included in the study.