Sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiğe ilişkin tutum ve motivasyon düzeyleri ve LGS başarı puanları arasındaki ilişki
Eighth grade students attitudes and motivation levels regarding mathematics and the relationship between LGS success scores
- Tez No: 744659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YALIN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiğe ilişkin tutum ve motivasyon düzeylerini belirleyerek liselere geçiş sistemi merkezi sınav puanları (LGS) ile aralarında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiğe ilişkin tutum, motivasyon ve liselere geçiş sistemi merkezi sınav puanlarının; cinsiyet, özel ders alma, spor yapma, sanat ile ilgilenme, aile ve öğretmen desteğini yeterince hissetme değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği de bu araştırma ile belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma, tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Var olanı betimlemeyi amaçlayan bu çalışmada hem tekil hem de ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İzmir ili merkez okullarında öğrenim görmekte olan sekizinci (8.) sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Pandemi nedeni ile kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulan örneklem grubunun 75 (%47,5) kız öğrenci, 85 (%52,5) erkek öğrenci olmak üzere toplam 162 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Matematiğe İlişkin Tutum Ölçeği, Akademik Motivasyon Ölçeği ve Öğrencilerin LGS (Liselere Geçiş Sistemi) merkezi sınav puanları ile kişisel bilgi formu aracılığı ile elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences) 23.0 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin normal dağılımı için çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Analiz sürecinde, Faktör Analizi, Bağımsız Gruplar T-Testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak elde edilen veriler betimlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiğe ilişkin tutum düzeyleri;“orta”seviyede, akademik motivasyon düzeyleri“yüksek”seviyede bulunmuştur. Araştırmaya katılan sekizinci sınıf öğrencilerinin, LGS merkezi sınav puanlarının ortalaması 317,11 bulunmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı LGS merkezi sınavına katılan tüm öğrencilerin not ortalamasını 298,87 olarak açıklamıştır. Ayrıca MEB, alınabilecek puan aralığını; 100-199, 200-299, 300-399 ve 400-500 olmak üzere dört farklı başarı kategorisine ayırmıştır. Araştırmaya katılan sekizinci sınıf öğrencilerin LGS merkezi sınavına ait puan ortalamaları, 300-399 puan aralığı kategorisine dahildir. Sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiğe ilişkin tutum, motivasyon ve LGS merkezi sınav puanları; cinsiyet, spor yapma, sanat ile ilgilenme, öğretmen desteğini yeterince hissetme durumlarına göre, istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı anlaşılmıştır. Yine, öğrencilerin özel ders alma durumlarına göre matematiğe ilişkin tutum ve motivasyon düzeylerinde anlamlı farklılık görülmez iken, LGS puanlarında, pozitif yönlü farklılaşma görülmüştür. Ayrıca, aile desteğini yeterince aldığını düşünen öğrencilerin, matematiğe ilişkin tutum düzeyi ile LGS puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiğe ilişkin tutumları ile LGS puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki görülmüştür. Öğrencilerin motivasyon düzeyleri ile matematiğe yönelik tutumları ve LGS puanları arasında ise anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Fakat, matematiğe ilişkin tutum ile motivasyon ölçeğinin“içsel motivasyonu”temsil eden alt boyutları arasında pozitif yönde zayıf düzeyde;“motivasyonsuzluk”alt boyutu ile negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki görülmüştür. LGS puanları ile motivasyon ölçeğinin,“bilime”yönelik içsel ve belirlenmiş dışsal motivasyon alt boyutları ile pozitif yönde zayıf düzeyde motivasyonsuzluk alt boyutu ile negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu araştırma göstermiştir ki sekizinci sınıf öğrencilerinin motivasyonları yüksek düzeyde olmasına rağmen öğrencilerin motivasyon düzeyleri ile LGS puanları arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Bununla birlikte sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiğe ilişkin tutumları orta düzey ve öğrencilerin matematiğe ilişkin tutum düzeyleri ile LGS puanları arasında pozitif yönde orta düzey anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the attitudes and motivation levels of eighth grade students towards mathematics and to examine the relationship between them and the central exam scores of the high school transition system. In addition, it was tried to determine whether the eighth grade students' attitudes towards mathematics, motivation and the central exam scores of the high school transition system differ according to their gender, taking private lessons outside of school, doing sports, dealing with art, and feeling adequately supported by family and teachers. The research is a designed as a descriptive study and a relational survey model, one of the quantitative research methods, was used. Within the scope of this model, the study group of the research was formed by using the easily accessible sampling method from the central schools of İzmir province due to the pandemic. The research was carried out with the participation of a total of 162 eighth grade students, 75 (47.5%) female students and 85 (52.5%) male students. Mathematics Attitude Scale, Academic Motivation Scale, and students' LGS (High School Entrance System) central exam scores and personal information form were used for the data of the study. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 program. Skewness and kurtosis were examined for the normal distribution of the data. During the analysis process, the data were described and interpreted using Factor Analysis, Independent Samples T-Test and Pearson Correlation Analysis. As a result of the research, the level of attitudes towards mathematics of the eighth grade students was found at a medium level, and their academic motivation level was at a high level. The average scores of the eighth grade students participating in the study in the High School Entrance System central exam scores were found to be 317.11. The Ministry of National Education announced that the average grade point average of all students who took the exam regarding the High School Entrance System central exam in 2019, when the research was conducted, was 298.87. In addition, he divided the range of points that can be taken into four different success categories: 100-199, 200-299, 300-399 and 400-500. The average score of the eighth grade students who participated in the study of the High School Entrance System central exam is included in the 300-399 point range category. Eighth grade students' attitudes towards mathematics, motivation and High School Entrance System central exam scores; It was understood that there was no statistically significant difference in terms of gender, doing sports, dealing with art, and feeling enough teacher support. Again, while there was no significant difference in the attitudes and motivation levels of students according to their private lessons, there was a positive differentiation in LGS scores. In addition, it was concluded that students who think that they receive enough family support have higher attitudes and motivation levels towards mathematics and LGS scores. According to the results of the correlation analysis, there was a moderately significant positive correlation between the eighth grade students' attitudes towards mathematics and their LGS scores. No significant relationship was found between students' motivation levels, their attitudes towards mathematics and their LGS scores. However, there was a weak positive correlation between the attitude towards mathematics and the sub-dimensions of the motivation scale representing intrinsic motivation and a moderately significant negative correlation with the amotivation sub-dimension. It has been observed that LGS scores and the motivation scale have a significant positive relationship with the intrinsic and determined extrinsic motivation sub-dimensions for science, and a weak positive relationship with the amotivation sub-dimension at a moderate level in the negative direction. This research has shown that although the motivation of the eighth grade students is high, there is no relationship between the motivation levels of the students and their LGS scores. On the other hand, there is a moderately significant positive correlation between the attitudes of the eighth grade students towards mathematics, and between the students' attitudes towards mathematics and their LGS scores.