Trabzon ili Ortahisar ilçesi atıksu arıtımı ve deşarjı
Wastewater treatment and discharge from the district Ortahisar, of Trabzon province
  1. Tez No: 565637
  2. Yazar: SEYRAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Su kirliliği Dünya'da ki en önemli çevre sonlarından biri olarak görünmektedir. Doğaya salınan atıksuyun, arıtılarak alıcı ortam standartlarına uygun özelliklerde deşarjının sağlanması kirliliğin önüne geçebilmenin ilk adımı olarak önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışma kapsamında Trabzon İli Ortahisar İlçesi'nden Karadeniz'e deşarj edilen atıksuyun, derin deniz deşarj standartlarına ve alıcı ortamın özelliklerine uygunluğu üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada Ortahisar İlçesi'nde bulunan Pazarkapı, Değirmendere ve Havaalanı Derin Deniz Deşarj Tesislerinden alınan ham atıksu numunelerindeki KOİ, BOİ, AKM, Toplam Azot, Toplam Fosfor, Fosfat Fosforu ve Nitrat analiz sonuçlarından yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında Trabzon İli Ortahisar İlçesi'nden Karadeniz'e deşarj edilen atıksu kirlilik yükü belirlenerek, gerekli olan atıksu arıtım yöntemi ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Water pollution is regarded as one of the most crucial environmental problems. Providing the discharge of wastewater released to the natüre in accordance with receiving enviroment standards has an important place as the first step of preventing pollution. In the scope of this study, the suitability of the wastewater discharged from the Ortahisar District of Trabzon Province to the Blacksea in accordance with the deep sea discharge standards and receiving environment is studied. In the study, the result of the chemical oxygen demand (COD), biological oxygen demand (BOD), suspended solids, total nitrogen, total phosphor, phosphate phosphorus and nitrate analysis of raw wastewater samples taken from Pazarkapı, Değirmendere and Havaalanı deep-sea discharge plants are used. In the light of the result obtained, wastewater pollitionload discharged from Ortahisar District of Trabzon Province to the Blacksea is determined and suggestions about the wastewater treatment method required are presented.