Rusya'nın Suriye'ye yönelik dış politikası (2011-2018)
Russian foreign policy towards Syria (2011-2018)
- Tez No: 565663
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAKTIAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, Rusya'nın eskiden beri Orta Doğu'daki hedeflerini ortaya koymak üzere Rusya'nın dış politikasını, 2011 ile 2018 yılları arasında Suriye'de yaşanan siyasi olayları yapısı ve bölgesel olaylardan kaynaklanan sonuçları analiz etmektir. Araştırmada tarihsel yaklaşım ve siyasi analiz yöntemi ile Rusya'nın bu olaylara müdahale etme faktörleri ele alınmıştır. Suriye'nin içinde bulunduğu olayların yapısında Rusya yanlısı ve karşıtı uluslararası unsunlar ele alınmıştır. Yine uluslararası alanda süper devletlerin güçlü bir rakibi olarak eski konumu ve SSCB'nin geçmişteki itibarını geri kazanmak için Rusya'nın amaçları ve bu olaylara müdahale edilmesine ilişkin tutumları ele alınmıştır. Rusya, Libya'daki benzer olaylarda edindiği tecrübeden ders çıkararak ilk zamanlarda Suriye rejimi ile Suriye muhalefeti arasında arabulucu bir tutum takınarak Suriye'ye müdahale etmiştir. Ayrıca bu amaçla Suriye halkının değişim hakkına sahip olduğu ilkesinden hareket etmiştir. Nitekim Suriye devlet başkanı Beşar Esad'a Suriye muhalefeti ile diyalog kurması ve reform yapması için mesaj göndermiştir. Fakat çatışmanın dozunun artması ve Suriye hükümetinin göstericileri bastırmaya başlaması ile birlikte Rusya'nın tutumu birden değişerek yaşananlardan Suriye hükümeti ve muhalefetini sorumlu tutmuştur. Rusya'yı buna sevk eden ise kendisinin de ifade ettiği üzere barışçıl çözüme dayalı ilke doğrultusunda hareket etmesidir.Ardından Rusya'nın Suriye rejimini destekleyen diplomatik müdahalesi başlamış ve bu süreçte birçok anlaşma yapılmıştır. Rusya'nın müdahalesi, diplomatik yönün ötesine geçerek Beşar Esad'ın birçok bölgeyi kaybetmesinin ardınan hızlı bir şekilde 2015 yılında askeri müdahaleye dönüşmüştür. Ardından Rusya'nın Suriye topraklarında askeri hazırlıklar yapması ve Suriye hükümetine askeri ve siyasi destek vermesi bu araştırmanın tamamlanmasına kadar devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to address the political structure of Russia, the nature of political events that happened in Syria from 2011 to 2018 and the outcomes of regional events in order to reveal longstanding ends Russia has wanted to achieve in the Middle East. Likewise, the international parties who were for and against Russia with regard to the events where Syria was involved has been addressed in the research. Russia's aims and attitudes towards intervention with such events in order to regain its position as a strong rival of super powers on the international arena and to restore past reputation of the Soviet Union have been also studied. At first Russia interfered with Syria acting as the mediator between Syrian regime and Syrian opposition in order to compensate for the events that it experienced during similar events in Libya. Moreover; it acted based on the principle that Syrian folk was entitled to change. Hence it sent a message to the president of Syria (Bashar al-Assad) that he establishes a dialogue with Syrian opposition and do reform. However, as the conflicts got more aggressive and Syrian government started to suppress the demonstrators, Russia's attitude suddenly changed and blamed the events on Syrian government and the opposition. The reason why Russia did this was that it acted based on the principle of peace-oriented solution as it stated itself. Thereafter Russia's diplomatic intervention that supported Syrian regime began and several agreements were entered into during such process. Russia's intervention became more than a diplomatic action and turned rapidly into a military intervention in 2015 after Bashar Al-Assad lost several regions. Subsequently, Russia did military preparations on Syrian territory and started to provide military and political support to Syrian government until this research was completed.