A game theoretical approach for a green supply chain and an applıcatıon in hydraulic-pneumatic industry
Yeşil tedarik zincirinde bir oyun teorisi yaklaşımı ve hidrolik-pnömatik sektöründe bir uygulama
- Tez No: 565782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA EREN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Teknolojinin ve küreselleşmenin gelişimi, şirketlerin artan rekabet koşullarına adapte olmalarını gerekli kılmıştır. Satış fiyatları piyasa koşullarına göre şekillendiğinden, şirketler açısından aynı standartta bir ürünü daha düşük maliyetle üretmek büyük bir artıdır. Bu noktada, ürüne değer katmayan pek çok faaliyeti içeren tedarik zincirinin önemi ortaya çıkmakta ve doğru yönetimi önem kazanmaktadır. Artan işletme sayısı ve teknolojik gelişme ile gündeme gelen bir diğer konu çevre kirliliğidir. Tedarik zincirlerinde çevre kirliliğini azaltmaya yönelik modeller sıkça görülmeye başlanmıştır. Tedarik zincirleri, hammaddelerin elde edilmesinden son kullanıcıya teslimine kadar olan süreçte farklı kademelerde birçok eleman içerir.“Lider”olarak adlandırılan ilk karar vericiyi ve“takipçiler”olarak adlandırılan ve liderin kararına uyması gereken diğer oyuncuları içeren Stackelberg oyunu, bu çok kademeli yapı nedeniyle tedarik zincirlerinde uygulamak için uygundur. Bu çalışmada, bir üreticinin lider ve bir tedarikçinin takipçi olduğu bir Stackelberg oyunu tasarlanmıştır. Üretici için oyunun amacı ürünün optimum satış fiyatına ve çevresel maliyete ulaşmak iken, tedarikçi için oyunun amacı optimum parti büyüklüğüne ve hammadde satış fiyatına ulaşmaktır. Sonuçlar deney tasarımı (DOE) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of the technology and globalization made it necessary for companies to adapt to the increasing competition conditions. As the sales prices are taking shape according to the market conditions, it is a big plus for the companies to produce a product at the same standard with low cost. At this point, the importance of the supply chain, which includes many activities that do not add value to the product, is revealed and the right management of it becomes significant. Another issue that comes up with the increasing number of enterprises and the technological advancement is environmental pollution. Models to reduce environmental pollution have started to appear frequently in supply chains. Supply chains consists of many elements in different echelons from the acquisition of the raw material to the delivery to the end user. The Stackelberg game, which includes the first decision-maker who is called“leader”and the other players who are called“followers”and who are required to adapt to leader's decision, is suitable for applying to the supply chains due to this multistage structure. In this study, a Stackelberg game is designed in which a manufacturer is the leader and a supplier is the follower. While the goal of the game for the manufacturer is to reach the optimum sales price and environmental cost, the goal of the game for the supplier is to reach optimum lot size and raw material sales price. The results are analyzed by design of experiments (DOE).