Malaysian Chinese: An analysis on their beliefs and religious practices
Malezyalı Çinliler: İnançları ve dini uygulamaları hakkında bir inceleme
- Tez No: 565829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ BAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tezin başlığı“Malezyalı Çinliler: İnançları ve Dini Uygulamaları Hakkında Bir İnceleme”dir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Malezya ve Malezya'daki Çinliler hakkında genel bilgiler verilecektir. Bu bölümde, Malezya'nın coğrafi konumu, nüfusu ve dinsel çeşitliliği incelenecektir. Ayrıca, Malezyalı Çinlilerin tarihi ve menşei de ele alınacaktır. İkinci bölümde, Malezya'daki Çinliler arasındaki inançlardan bahsedilecektir: Tanrı ve tanrılar, melek ve şeytan, kozmoloji ve ahlak kavramı açıklanacaktır. Üçüncü bölümde, Malezyalı Çinliler arasındaki dinsel uygulamalar değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Örneğin, dualar, dini bayramlar, evlilik ve cenaze törenleri araştırılacaktır.Son olarak, Çin'deki Çinlilerle Malezyalı Çinliler arasındaki benzerlik ve farklılıklar, hem inançlar hem de dinsel uygulamalar açısından da incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The title of the thesis is“Malaysian Chinese: An Analysis on Their Beliefs and Religious Practices”. There are 3 chapters that will be discussed. The first chapter will focus on general information on Malaysia and Chinese in Malaysia. Inside this chapter, Malaysia's geographical status, population and varieties of religions dialects spoken by Chinese in Malaysia will be examined. In addition, history and origin of Malaysian Chinese will also be addressed. In chapter 2, the beliefs among Chinese in Malaysia will be given utmost priority. The concept of gods and deities, angels and demons, cosmology and morality will be explained. Meanwhile, in chapter 3, religious practices among Malaysian Chinese will be evaluated. For example, in terms of prayers, religious festivals, marriage and funeral will be explored.Lastly, this thesis will also investigate the similarities and differences between Malaysian Chinese and Chinese in China both in terms of their beliefs and religious practices.