Küreselleşmenin devlet yönetimi üzerindeki etkileri
effects of globalization on state administration
  1. Tez No: 565857
  2. Yazar: BÜŞRA SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küreselleşme olgusu son yarım yüzyılın en önemli kavramlarından biri olarak ortaya çıkmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran küreselleşme hareketi ile birlikte toplumlar, birbirine yaklaşma fırsatı bulmuşlar ve toplumsal yaşam algıları üzerinde önemli değişiklikler ortaya çıkmıştır. Sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal alanda ortaya çıkan değişimler, her geçen gün hızlanarak devam etmiştir. Bu değişimden tüm etkenler gibi devletler ve kamu yönetim sistemleri de etkilenmek durumunda kalmışlardır. Özellikle sınırların gücünün azalması, dünyanın tamamına yönelik olarak kullanılan global köy tanımlamasını anlamlı hale getirmiştir. Böylelikle devletler ayrı birer yapı olmaktan bir bütünün parçası olma sürecine evrilmeye başlamışlardır. Dahası; diğer devletlerden etkilenme süreçleri hız kazanmış ve karşılıklı etkileşim en üst düzeye çıkmıştır. Bu çalışmada küreselleşmenin devletler ve kamu yönetim sistemleri üzerindeki etkileri ve bu değerler üzerinde yol açtığı değişim süreci incelenmiştir. Küreselleşmenin devlet yapılanmasına ilişkin değişimleri ortaya konmuş ve özellikle sınırsız egemenlik olarak değerlendirilen devlet mekanizmasını baskılayacak yeni güçlerin ortaya çıktığı görülmüştür. Günümüzde devletlerin kendi sınırları içerisinde dahi olsa sınırsız bir güçle hareket etmesinin mümkün olmadığı ve her davranışında pek çok değişkeni aynı anda göz önünde bulundurması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca devletlerden beklenen hizmetlerin değişmesi, minimalist devlet anlayışını ortaya çıkarmış ve sonuçta daha küçük ve etkin devlet yapılanmasının gerekli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of globalization emerged as one of the most important concepts of the last half century. Together with the globalization movement that has succeeded to influence the whole world with the development of technology, societies have had the opportunity to approach each other and significant changes have emerged on their perception of social life. The changes in the social, cultural, economic and political spheres continued with each passing day. States and public administration systems, like all factors, had to be affected by this change. Especially the decrease in the strength of the borders made the definition of global village used for the whole world meaningful. Thus, states have begun to evolve from being separate structures to being part of a whole. Moreover; the process of being influenced by other states accelerated and the interaction was maximized In this study, the effects of globalization on states and public administration systems and the process of change on these values are examined. The changes of globalization regarding the structure of the state have been put forward and it has been seen that new forces emerged that will suppress the state mechanism which is considered as unlimited sovereignty. Today, it is not possible for states to act with unlimited power even within their borders and it is necessary to consider many variables at the same time in every behavior. In addition, the change in the services expected from the states revealed a minimalist understanding of the state and as a result, it was understood that a smaller and more efficient state structuring was necessary.