Kapitalist toplumda zanaatın dönüşümünü terzilik üzerinden okumak: İstanbul örneği
Reading the transformation of craft in the capitalist society through tailoring: The case of Istanbul
- Tez No: 565858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN BERNA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez çalışmasında, kapitalist toplumda zanaatın dönüşümünü terzilik örneği üzerinden anlama amacı güdülmüştür. Kapitalist topluma geçilmesiyle birlikte üretim biçiminin değişmesi, bazı geleneksel zanaatların yapılarının dönüşmesine sebep olmuştur. Bu zanaatlardan biri de terziliktir. Hazır giyim sanayisinin kurulması ve yaygınlaşması akabinde, geleneksel yapısı ısmarlama giysi üretimine dayalı olan terzilikte, giysi tasarımı ve giysi tadilatı gibi mesleki faaliyetlerin artışı gözlemlenmiştir. Çalışma kapsamında, İstanbul'da uzun yıllar boyunca terzilik yapmakta olan ustalar ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler neticesinde, hazır giyim sanayisinin gelişmesi beraberinde terziliğin mesleki faaliyet bakımından genel itibariyle ısmarlamacılık ve tadilatçılık (komandaturacılık) olmak üzere ikiye ayrıldığı ve en önemlisi, terzilerin çoğunun tadilatçılık yapmak zorunda kaldığı öğrenilmiştir. Hazır giyim sanayisinde üretilmiş giysilerin çeşitlerinin ve ölçülerinin belirli standartlarda olması sebebiyle, özgün ve vücuda tam uyumlu giysilere olan talebin ısmarlamacı terziliği ayakta tuttuğu, satın alınmış hazır giysilerin kusurlarının ve vücuda uyumsuzluklarının giderilmesine olan talebin ise tadilatçı terziliği yaygınlaştırdığı çalışmanın bulguları arasında yer almıştır. Sonuç olarak, insanlık tarihinde binlerce yıl boyunca giysinin bütününü üretme zanaatı olarak sürmüş olan terzilik, kapitalist toplumda çoğunlukla giysinin bir bölümünü düzeltme zanaatı olarak sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to understand the transformation of craft in capitalist society via the example of tailoring. The transformation of production style in consequence of a switch towards the capitalist society has caused some traditional crafts' structures to alter. One of these crafts is tailoring. Following the foundation of garment industry and its becoming widespread, it has been observed that there is an increase with the occupational activities such as clothes designing and the clothes alterations services in the tailoring whose traditional structure is predicated on custom made clothing production. Within the scope of the study, in-depth interviews were conducted with the craftsmen who were tailoring in Istanbul for many years. As a result of these interviews, it has been learned that tailoring after garment industry has develop is divided into two as clothes manufacturing services and clothes alterations services, and most importantly, most of the tailors have to make clothes alterations services. Because of the fact that clothes produced in the garment industry have same styles and sizes, the fact that the demand for unique and fitting clothing keeps bespoke tailoring alive, and the fact that the demand for correcting faults and mismatches of the bought clothes making clothes alterations tailoring more widespread take place among the findings of the study. In conclusion, tailoring which lasted as a craft of producing the the clothes as a whole for thousands of years in the history of humanity, has been ongoing now in the capitalist society mostly as a craft of fixing a part of the clothes.