Seismic performance of an improved precast concrete connection used in single storey buildings
Tek katlı yapılarda kullanılan iyileştirilmiş bir prefabrik bağlantının deprem davranışı
- Tez No: 56589
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL TANKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
öz TEK KATLI YAPILARDA KULLANILAN İYİLEŞTİRİLMİŞ BİR PREFABRİK BA?LANTININ DEPREM DAVRANIŞI Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tuğrul Tankut Mart 1996, 121 sayfa Bu çalışma Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yapı Mekaniği Laboratuvarında yürütülen ve prefabrik kiriş-kolon birleşimlerinin deprem etkisi altındaki davranışlarını inceleyen kapsamlı bir araştırma programının dördüncü aşamasının ikinci serisini oluşturmaktadır. İlk seri deney sonuçları dikkate alınarak iyileştirilmiş, bir iç ve bir dış olmak üzere iki adet kiriş- kolon birleşim deney elemanı deprem etkisini temsil eden tersinir yükleme altında denenmiştir. Deney elemanları tek katlı yapılarda ve çok katlı yapılatın en üst katlarında kullanılan kiriş-kolon birleşimlerini temsil etmişlerdir. Deney elemanları bir önüretimli beton firmasının en kritik deprem bölgelerinde kullandığı kiriş-kolon birleşimlerinin üçte iki ölçekli, geliştirilmiş modelleridir. Dış kiriş-kolon birleşiminin davranışı yeterli görülmüştür. Kiriş akma dayanımına ulaşılmıştır. Deney elemanı stabilite kaybına uğramadanVI yeterli miktarda enerji tüketebilmiştir. Plastik mafsallaşma ve ağır hasar bağlantı bölgesinde gözlemlenmiştir. İç kiriş-kolon birleşiminin davranışı yeterli görülmemiştir. Zira, kiriş akma dayanımına ulaşılabilmişse de, deney elamanı hızlı bir güç kaybına uğramış ve tüketebildiği enerji miktarı kabul edilebilir düzeye erişememiştir. Plastik mafsallaşma, diğer deney elemanında olduğu gibi birleşim bölgesinde oluşmuştur. Prefabrik deney elemanlarının birleşim bölgesinin davranışım iyileştirmek amacıyla, gerek uygulama için ve gerekse gelecekteki çalışmalar için birtakım öneriler yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Kiriş-kolon birleşimi, Prefabrik beton, Tersinir yükleme, Deprem davranışı
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT SEISMIC PERFORMANCE OF AN IMPROVED PRECAST CONCRETE CONNECTION USED IN SINGLE STOREY BUILDINGS Demiralp, önder M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Tuğrul Tankut March 1996, 121 pages. This study covers the second set tests of the fourth phase of an extensive research program on the seismic behaviour of precast beam- column subassemblages carried out in the Structural Mechanics Laboratory of METU. Two beam-column subassemblages, one interior and one exterior, with several improvements made by considering the first set test results were tested under reversed cyclic loading simulating severe earthquake action. The test specimens represented the beam-column connection details used in single storey buildings and in the top floors of multi-storey precast concrete buildings. The test specimens were two third scaled models of the improved connection details used by the collaborating company in the most critical earthquake zones.IV The behaviour of the exterior beam-column subassemblage was considered to be acceptable. The yield capacity of the beam was reached. The specimen dissipated a fair amount of energy without loss of stability. Plastic hinging occured in the connection region and damage leading to failure took place in the connection region. The behaviour of the interior beam-column subassemblage was considered to be unacceptable. Although the beam yield capacity could be reached, a rapid strength degradation took place and the total energy dissipated remained below an acceptable level. Plastic hinging occured in the connection region. Recommendations for future research and practice towards a further improvement of the joint performance of the precast beam-column connections were made. Keywords : Beam-column joint, Precast concrete, Reversed cyclic loading, Seismic response