İmplant cerrahisi öncesi farklı motivasyon yöntemlerinin hasta kan kortizol seviyesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different motivation methods before implant surgery on patient blood cortisol level
  1. Tez No: 565896
  2. Yazar: SEÇKİN ONUR AKARKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ORBAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, implant cerrahisi uygulanacak hastalarda, cerrahi işleme hazırlamak için uygulanan farklı motivasyon tekniklerinin, hastalarda operasyon sonrası kortizol hormonu düzeylerine olan etkisinin kanda biyokimyasal olarak değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya dahil edilen 32 hasta bir internet programı ile randomize olarak 2 eşit gruba ayrıldı. Hastalara implant cerrahisi öncesi yapılan bilgilendirme seanslarında bir gruba yalnızca sözel bilgilendirme yapılırken diğer gruba görsel materyallerle desteklenmiş sözel+görsel bilgilendirme seansları uygulandı. Hastalara implant cerrahisi için randevu verildi. İmplant cerrahisinden en az bir gün önce ve operasyondan hemen sonra hastalardan brakial venden 10 ml kan alındı. Alınan kanlar 4500 devir/dakika da 5 dakika boyunca santrifüj edilerek en az 2'şer ml serum tüplere konularak kortizol seviyeleri incelenmek üzere otoanalizörde (Beckman Coulter DXI 800 USA) chemiluminescent immunometric assay yöntemiyle bakıldı. İstatistiksel analiz için SPSS programında t-testi ve pearson testi uygulandı. Bulgular: Mevcut hasta gruplarımızda hastalardan elde ettiğimiz verilere göre hastalarımızda yaş arttıkça hastalara uygulanacak implant sayısı artmıştır. Çalışmamıza dahil ettiğimiz bireylerde yaşla birlikte operasyon sonrası kortizol değerleri artmıştır. Cerrahi işlemler sırasında kan kortizol seviyesi yükselmektedir. Sözel grubundan elde edilen kan kortizol değerleri görsel+sözel grubundan elde edilen değerlerden daha yüksekti. Aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to evaluate how does the different patient motivation methods effect the blood cortizol levels of patients who has implant surgery. Material and Method: Thirty two patients who included into the study were divided into two groups by using a web program. While verbal information was given to a group in the pre-implant information sessions, the other group of patients had verbal and visual information sessions which supported with visual materials. Patients were given an appointment for implant surgery. Ten ml of blood was taken from the patients one hour before the operation and immediately after the surgical sites were sutured and closed. Taken blood samples were centrifugated at 4500 rpm for 5 minutes and placed in, at least 2 ml of the serum, ependorf tubes for the evalution of cortizol leves by chemiluminescent immunometric assay. For the analysis of the data, t-test and pearson test were performed in SPSS program. Results: According to the data obtained from patients in existing patient groups, the number of dental implant requirement in mouth increased as the age increased. In our study, post-op cortisol levels increased with age. Blood cortisol level increases during surgical procedures. Blood cortisol values obtained from verbal group were higher than those obtained from visual + verbal group.