Faizsiz finansal enstrümanlar ve konvansiyonel enstrümanlarla uzun dönemli ilişkisinin incelenmesi
Interest free financial instruments and investigating the long term co- movements between conventional financial instruments
- Tez No: 565907
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HEPŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
2011 yılının sonlarında, piyasamız için yeni bir ürün olan kira sertifikaları veya dünyaca bilinen ismiyle sukuk, ilk defa ihraç edildi. Hiç şüphesiz, bir piyasada farklı finansal ürün ve hizmetlerin artması piyasaların işlerliği açısından oldukça önemlidir. Sukuk piyasaları düşük korelasyon, yüksek getiri ve büyüme potansiyeli sağladığı için tüm dünyada yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Çalışmamızda da ilk defa ihracı gerçekleştirilen bu yeni ürünün uluslararası konvansiyonel sabit getirili varlık yatırımcıları açısından bir çeşitlendirme faydası sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Çalışmada uluslararası sukuk portföyü ve uluslararası tahvil portföylerini temsilen FTSE'nin yayınlamış olduğu, uluslararası sabit getirili varlık endeksleri kullanılmıştır. Çalışmada uzun dönemli ilişkinin varlığının tespiti için hem Engle-Granger hem de Johansen eşbütünleşme teknikleri uygulanmıştır. Daha sonra ilişkinin detaylarını tespit etmek amacıyla vektör hata düzeltme modeli de test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre uluslararası sukuk endeksi diğer konvansiyonel sabit getirili varlık endeksleri için büyük ölçüde çeşitlendirme faydası sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the late of 2011, new financial instruments which is called lease certificate or the common global name sukuk, has been introduced to Turkish financial market. Undoubtedly, new variety of financial instruments and services are beneficial in terms of market depth and utility. Sukuk market receives many attention from institutional investors and asset managers due to high returns, lower correlation and growth potentiality. In this paper, we contribute to the on-going discussion on whether sukuk markets provide international diversification benefits for conventional fixed income portfolio investor. To proxy international sukuk and bond portfolio, we use FTSE fixed income indexes. In empirically modelling we utilise both Engle- Granger and Johansen co-integration method to investigate long term co-movement. We also employ Vector Error Correction Model for further investigation to see the power of relationship between indexes. We observe that, International Sukuk Index provide international diversification benefits for most of the other fixed income portfolio indexes.