Bireysel ses eğitimi derslerine yönelik öğrencilerin yaptığı ders dışı çalışmalarının incelenmesi
An analysis of the practices done by students outside school hours oriented towards individual voice training classes
- Tez No: 565910
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERAL TÖREYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma eğitim fakültelerinde uygulanmakta olan ses eğitimi dersine yönelik, öğrencilerin yapmış oldukları ders dışı çalışmaları incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ses eğitimi dersi alan öğrencilerin ders dışı çalışma saatlerini kullanma biçimlerine ilişkin bir durum saptama olduğundan dolayı betimsel bir çalışmadır. Bu çalışmada öğrencilerin ders dışı çalışmalarını incelemeye yönelik olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılı Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda öğrenim gören, bireysel ses eğitimi ve bireysel çalgı (şan) dersi alan 83 kişiye anket uygulanmıştır. Bunun ışığında öğrencilerin çalışmalarını ne sıklıkla yaptıklarını, ne kadar zaman ayırdıklarını, çalışmanın kapsamı ile ilgili elde edilen veriler, oran orantı yöntemi ile bulgulara dönüştürülmüştür. Sonuç olarak öğrencilerin yarısından fazlasının ses eğitimi dersine yönelik ders dışı çalışma yapmadığı ortaya çıkmıştır. Ders dışı çalışma yapanların tamamına yakını ise esere yönelik çalışma yaptığı görülmüştür. Çıkan sonuca göre; ders dışı çalışmalar öğretmenler tarafından aralıklarla denetlenmesi ve yönlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the practices done by students outside school hours which are oriented towards the voice training class given in faculties of education. The study has a descriptive characteristic as it tries to determine the situation in relation to the students' use of their practicing times outside school hours. In order to examine the practices of the students outside school hours, a survey has been conducted with 83 people who were taking individual voice training and individual instrument (vocal) training classes in the division of Music Education within the Faculty of Fine Arts Education located in GÜGEF. In light of these, the data collected within the scope of the study in regard to the frequency of the practices of the students, the amount of time they spend on these practices have been converted into findings through ratio and proportion method. As a result, it was found that more than half of the students didn't do any practicing oriented towards the voice training class outside school hours. Furthermore, it was discovered that amongst the ones who practiced, almost all of them directed their practices to a certain musical piece. In light with these the results, it is suggested that the professors shall regularly supervise and encourage the extracurricular practices.