Onkoloji hastalarında bağırsak parazitlerinin yayılışı
Prevalence of intestinal parasites in oncology patients
- Tez No: 565911
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İlhan P. Onkoloji Hastalarında Bağırsak Parazitlerinin Yayılışı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2019. Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde tedavi gören hastalarda intestinal parazitlerin sıklığını belirlemek ve bu sıklığı etkileyen bazı faktörleri değerlendirmek amacıyla yapıldı. Bu çalışma, Şubat 2012–Temmuz 2012 tarihleri arasında Hastanenin Tıbbi Onkoloji Polikliniği'nde tedavi gören 66'sı bayan ve 74'ü erkek olmak üzere toplam 140 kanser hastası üzerinde yürütüldü. Ayrıca, hastalara hastalıkları ve yaşam koşulları ile ilgili soruları içeren anket uygulandı. Hastalardan alınan dışkı örnekleri incelenmek üzere 30 dakika içinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Araştırma ve Uygulama Laboratuvarına getirildi. Örnekleri önce makroskobik olarak incelendi. Daha sonra nativ-Lugol yöntemi ile intestinal parazitler yönünden mikroskobik olarak incelendi ve Cryptosporidium spp., ve Cyclospora cayetanensis yönünden değerlendirilmek için modifiye asit-fast yöntemiyle boyandı. Kanser tanısı almış 66 kadın hastanın %34,8'inde, 74 erkek hastanın %40,5'inde olmak üzere toplam 140 hastanın %37,9'unda bir veya birden fazla bağırsak paraziti saptandı. Çalışmada en yüksek oranda Blastocystis hominis (%17,9), en düşük oranda ise Iodamoeba butschlii (%1.4) ve C. cayetanensis (%1,4) saptandı. Ayrıca Cryptosporidium spp. (%13,6), Endolimax nana (5.7), Entamoeba coli (%3,6) ve Giardia intestinalis (%2,9) türlerine de rastlandı. Sonuç olarak tarafımızdan yapılan bu çalışmada, kanser hastalarında intestinal parazitlerin %37,9 oranında görülmesi, özellikle immün sistemi baskılanmış hastalarda bağırsak parazitlerinin önemli bir sağlık problemi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Elde ettiğimiz bu sonuçlara göre onkoloji hastaları gibi immün sistemi baskılanmış hastalarda intestinal parazitozların dikkate alınması ve rutin olarak sık aralıklarla dışkı incelemesi yapılmasının gerekli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İlhan P. Prevalence of intestinal parasites in oncology patients. Yuzuncu Yil University Institute of Health Sciences, M. Sc. Thesis in Department of Parasitology, Van, 2019. The aim of this study was to determine the frequency of intestinal parasites in patients treated at the Medical Oncology Clinic of Van Education and Research Hospital, and to evaluate some factors affecting this frequency. This study was carried out on 140 cancer patients (66 female and 74 male) who were treated at the Medical Oncology Outpatient Clinic of the Hospital between February 2012 and July 2012. In addition, a questionnaire including questions about diseases and living conditions was applied to the patients. Stool samples taken from the patients were brought to Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Parasitology Department Research and Application Laboratory in 30 minutes. Samples were first examined macroscopically. Subsequently, microscopic examination of intestinal parasites by native-Lugol method and Cryptosporidium spp., and Cyclospora cayetanensis stained with modified acid-fast method for evaluation. One or more intestinal parasites were found in 37.9% of 140 patients, 34.8% of the 66 women diagnosed with cancer and 40.5% of 74 men. The highest rate of Blastocystis hominis (17.9%) was found in the study, the lowest rate was Iodamoeba butschlii (1.4%) and C cayetanensis (1.4%). In addition, Cryptosporidium spp. (13,6%), Endolimax nana (5.7), Entamoeba coli (3,6%) and Giardia intestinalis (2.9%) were also found. In conclusion, in this study, 37.9% of intestinal parasites in cancer patients have shown that intestinal parasites are an important health problem especially in immunocompromised patients. According to these results, it was concluded that intestinal parasites should be taken into consideration in patients with immunocompromised patients such as oncology patients and routine stool examination should be performed routinely.