Benzo-k-florentenin elktrokimyasal, spektrometrik ve kromatografik özelliklerinin incelenmesi
Analysis and investigation of electrochemical, spectrophotometric and chromatographic properties of benzo-k-fluoranthene
  1. Tez No: 565932
  2. Yazar: AHMET ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Benzo[k] Florenten'nin camsı karbon elektrot yüzeyi üzerindeki elektrokimyasal davranışları, çeşitli tampon çözelti ortamları ve geniş bir pH aralığında incelenmiştir. İlk olarak çalışma elektrotunun performansının etkileyen değişkenler, voltametri veya sıyırma voltametrisi teknikleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Benzo[k] Florenten'nin miktar tayini için kare dalga sıyırma tekniği kullanılarak 0.1 Br tamponu (pH 3.0) içerisinde +0.80 V (vs. Ag/AgCl) gerilim değerinde (+0.1 V gerilimde 90 s biriktirme sonrası) 20 μM ile 180 μM derişim aralığında iyi bir doğrusal analitik eğri elde edilmiştir. Gözlenebilirlik sınırı 2.01 µM olup; 80 µM (n=11) derişim değeri için bağıl standart sapma değeri (RSD), %1.97 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca geliştirilen voltametrik yöntem musluk suyu örneklerinde başarı ile uygulanmıştır. Çalışmanın son aşamasında kromatografik ve spektroskopik analiz için optimum koşullar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical behaviours of Benzo[k]flouranthene on glassy carbon electrode surface have been examined in various buffer solutions on a broad pH scale. Firstly, variables which affect the performance of working electrode such as voltammetry or stripping voltammetry techniques have been investigated. Square waveform stripping technique has been adopted in order to determine the quantitation of Benzo[k]fluoranthene. As a result, a good linear analytic curve, which varies between 20 μM and 180 μM, at +0.80 voltage rating (vs. Ag/AgCl) in 0.1 Br buffer (pH 3.0), has been recorded. The dedection limit is 2.01 µM; and relative standard deviation value (RSD) has been calculated as %1.97 for the concentration value 80 µM (n=11). Moreover, the developed voltammetric method has been accomplished successfully in tap water samples. As for the final phase of the study, optimum conditions have been identified for chromatographic and spectroscopic analysis.