Nurdağı (Gaziantep) ilçesi pamuk ekim alanlarında zararlı olan Helicoverpa armigera (HUBNER) (Lepidoptera: Noctuidae)' nın popülasyon değişimi ve mücadele zamanının belirlenmesi
Determination of population change and control time of Helicoverpa armigera (HUBNER) (Lepidoptera: Noctuidae) in cotton plant areas in Nurdağı (Gaziantep)
  1. Tez No: 565933
  2. Yazar: ŞEVKET AKÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, Gaziantep Nurdağı İlçesi ovasında pamuk entegre mücadele alanlarında polifag bir zararlı olan ve pamuk bitkisinin en önemli zararlısı yeşilkurt Helicoverpa armigera Hbn. (Lepidoptera: Noctuidae)'ya karşı feromon tuzaklarının etkin bir biçimde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Yapılan bu çalışma ile Gaziantep Nurdağı İlçesinde belirlenen pamuk tarlalarında Delta ve Funnel tipi tuzaklar kullanılmıştır. Üretim sezonu boyunca haftalık olarak tuzaklarda yakalanan yeşilkurt ergin sayımları yapılmıştır. Yeşilkurt yumurta ve larva sayımlarıda aynı şekilde haftalık olarak yapılmıştır. Çalışmada 2014 yılında Delta tipi ve Funnel tipi olmak üzere 2 farklı tuzak birlikte kullanılmıştır. Yapılan karşılaştırmada en fazla ergin kelebeğin Funnel tipi tuzaklarda yakalandığı belirlenmiştir. Bu nedenle 2015 yılında daha etkin olan sadece Funnel tipi tuzaklar kullanılmıştır. Tuzaklarda yakalanan ergin sayısı ile yumurta ve larva sayıları arasında bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır. Böylece pamuk üreticiliğinde önemli girdi maliyetlerinden olan ilaç ve ilaçlama masraflarını minimum düzeye indirmek için, doğru zamanda doğru dozda doğru ilaçlama ile Helicoverpa armigera ile mücadelede başarı sağlanması ve ilaç sayısını düşürmek suretiyle entegre mücadele uygulamasının başarıya ulaşması hedeflenmiştir. Entegre mücadele uygulama alanlarında yumurta ve larva sayımları pamuk bitkisinin taraklanma döneminden kozaların patlama dönemine kadar olan süre içerisinde yapılmıştır. Bu süreç içerisinde tuzaklarda yakalanan ergin sayısı ile larva sayısı arasında bir ilişki bulunmazken, yumurta sayısı arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of pheromone traps against the cotton bolworm Helicoverpa armigera Hbn. (Lepidoptera: Noctuidae) which is a polyphag pest in cotton integrated struggle areas in the plain of Nurdağı district of Gaziantep was investigated. In this study, Delta and Funnel type traps were used in cotton fields determined in Nurdağı district of Gaziantep. Adult counts of cotton bollworm caught in traps were made weekly during the production season. Helicoverpa armigera Hbn. (Lepidoptera: Noctuidae) larvae and egg counts were also performed weekly. In the study, two different traps, Delta type and Funnel type, were used together in 2014. In the comparison, it was determined that most adult butterflies were caught in Funnel type traps. Therefore, in 2015, only Funnel-type traps were used which were more effective. We investigated whether there is a relationship between the number of adults caught in traps and the number of larvae and eggs. Thus, in order to minimize medication and disinfection costs which are important input costs in cotton production, it is aimed to achieve success in the fight against Helicoverpa armigera Hbn. (Lepidoptera: Noctuidae) with the right disinfection at the right dose at the right time and to achieve the success of integrated struggle application by decreasing the number of drugs. In integrated struggle areas, larval and egg counts were made from the combing period of the cotton plant to the bursting period of the cocoons. In this process, there was no relationship between the number of adults caught in traps and the number of larvae, but there was a relationship between the number of eggs.