In vitro antimicrobial effect of nisin, fluid whey and Nigella sativa essential oil on experimentally infected chicken meat with Campylobacter jejuni
Nisin, peynir altı suyu ve Nigella sativa (çörek otu) esansiyel yağının Campylobacter jejuni ile deneysel olarak enfekte tavuk eti üzerindeki in vitro antimikrobiyal etkisi
  1. Tez No: 565960
  2. Yazar: FIRAS RIYADH JAMEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULAŞ ÇINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN HIZLISOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tavuk eti, sadece insanlar için değil aynı zamanda mikroorganizmalar için iyi bir besin kaynağıdır. Kanatlı sindirim sisteminin doğal nüfusu Campylobacter jejuni, etin bu bakteri ile bulaşma oranı % 100'e kadar çıkabilir. C. jejuni'nin, insanda bakteri ile ilişkili gastrointestinal hastalıkların başlıca nedenlerinden biri olarak tanımlanması önemlidir. İnokule tavuk göğsü, kontrol, %5 nisin, %50 peynir altı suyu ve %5 Nigella sativa olmak üzere dört gruba ayrıldı. İşlevliğini kontrol etmek için hem daldırma hem de püskürtme yöntemleri kullanıldı. Her iki işlem için de C. jejuni'nin üçüncü, dördüncü ve yedinci günlerde sayımı yapıldı. Dördüncü günde yapılan sayım sonucu nisinli daldırma yöntemi, kontrol grubuna oranla kayda değer şekilde daha düşük bir C. jejuni sağ kalım oranı ile sonuçlandığını göstermiştir. Şaşırtıcı bir şekilde kontrol grubunda en düşük bakteri sayısını yedinci günde gözlemlendi. Ek olarak, yöntem grupları arasında, nisin ile muamele edilmiş tavuk etinde, peynir altı suyu ve N. sativa yöntemine kıyasla en düşük bakteri sayısı gözlemlenmiştir. Sprey yöntemi ile uygulanan peynir altı suyu üçüncü gün yapılan sayım sonucu kontrol grubuna kıyasla bakteri yükünün en az olduğu gözlemlendi. Bununla birlikte, dördüncü gün yapılan sayımda N. sativa'nın, kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük bakteri sayımı gözlenmiştir. Çalışmada 10 farklı koloni seçildikten sonra doğrulamak adına ERIC-PZR ve PZR yapıldı. Daha sonra, 625 baz parçasında bant verenlerin Campylobacter spp. cinsine, 323 baz parçasında bant verenlerin ise jejuni türüne ait olduğu tespit edildi. Ek olarak, yapılan ERIC-PZR sonucu izolatlarımızın, referans suşu C. jejuni ATCC 700819 ile aynı olduğunu gösterdi. Sonuç olarak bu çalışma ticari şirketlerin nisin yerine peynir altı suyu kullanabileceğinin kapısını açtı.
Özet (Çeviri)
Chicken meat is a good source of nutrients not only for humans but also for the microorganisms. Campylobacter jejuni a natural inhabitant of poultry digestive system, so meat contamination with these bacteria maybe up to 100%. C. jejuni is one of the major causes of gastrointestinal diseases in human. The inoculated chicken meat was divided into four groups which are control, 5% nisin, 50% whey and 5% Nigella sativa essential oil. Both the dipping and spray methods were employed to check the efficiency. For both dipping and spray treatments, the microbial count of C. jejuni was analyzed on 3 d, 4 d, and 7 d. The results showed that the dipping treatment with nisin resulted in a significantly lower survival rate of C. jejuni compared to those of control group at 4 d timepoint. Surprisingly, the lowest bacterial count in the control group on 7 d. In addition, among all the treatment groups, the significantly lowest bacterial count was observed in nisin treated chicken meat compared to the whey and N. sativa treatments. The spray treatment of the treated chicken meat showed significantly lowest bacterial load observed in whey treatment compared to control on 3 d timepoint. However, on 4 d treatment the significantly lowest bacterial count was observed in N. sativa compared to control. 10 different colonies were selected for the PCR and ERIC-PCR study. We found that all the 10 isolates belonged to the genus Campylobacter as indicated by the band 650 bp and C. jejuni as indicated by the band 323 bp. In addition, the results of ERIC-PCR indicate that the isolation of C. jejuni in our lab was the same as the reference strain C. jejuni ATCC 700819. Overall, this study has opened the door for the commercial company to use alternative antimicrobial such as whey and N. sativa other than nisin.