Design and implementation of a 130KW, 750VDC bidirectional PWM rectifier supplied from 400V, 50Hz grid
400V, 50Hz şebekeden beslenen 130KW, 750VDA iki yönlü darbe genişlik modülasyonlu doğrultucunun tasarımı ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 565966
  2. Yazar: TEVFİK PUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışması kapsamında 130kVA tamamen SiC MOSFET tabanlı gerilim kaynaklı üç faz darbe genişilik modülasyonlu doğrultucunun tasarımı yapılmıştır. Aynı gerilim ve akım seviyesine sahip SiC MOSFET ve Si IGBT'nin güç kayıpları analiz edilmiştir. Doğrultucu panosunda kullanılan tüm malzemelerin seçim kriterleri detaylıca açıklanmıştır. Birlik güç faktörlü çalışma, iki yönlü güç akışı, tamamen sinus hat akımı, regüle edilmiş ve ayarlanabilen çıkış gerilimi, faz kilitleme döngüsü ve gerilim yönlü kontrol uygulanarak başarılmıştır. Gerilim yönlü kontrol ve direk güç kontrolü gibi üç faz darbe genişlik modülasyonlu doğrultucularda çoğunlukla kullanılan kontrol yöntemleri kıyaslanmıştır. Sinüs darbe genişlik modülasyonu ve uzay vektör darbe genişlik modülasyonu gibi sıklıklı kullanılan darbe genişlik modülasyonu yöntemleri karşılaştırılmıştır. Faz kilitleme döngüsü algoritması, gerilim yönlü kontrol ve uzay vektör darbe genişlik modülasyonu hem MATLAB/Simulink benzetim ortamında hem de sayısal işaret işlemcisi üzerinde gerçeklenmiştir. Tasarlanan tamamen SiC MOSFET tabanlı gerilim kaynaklı üç faz darbe genişilik modülasyonlu doğrultucu, laboratuvar test tezgahındaki üç faz gerilim kaynaklı çekiş invertörü aktif yük gibi kullanılarak 130kVA'lık giriş güç değerinde test edilmiştir. Hattan hata gerilimlerin toplam harmonik bozulması, hat akımlarının toplam harmonik bozulması ve güç faktörü gibi güç kalitesi ölçümleri de, güç kalitesi analizörü kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Design of a 130kVA of all SiC MOSFET based voltage source three phase PWM rectifier was made in the scope of this thesis study. Power losses of SiC MOSFET and Si IGBT having same voltage and current ratings were analyzed. Selection criteria of all materials used in rectifier panel was explained in detail. Unity power factor operation, bidirectional power flow, pure sinusoidal line current, regulated and adjustable output voltage were achieved by applying Phase Lock Loop algorithm and Voltage Oriented Control. Control methods mostly used in three phase PWM rectifiers which are Voltage Oriented Control and Direct Power Control were compared. Frequently used Pulse Width Modulation methods which are Sinusoidal Pulse Width Modulation and Space Vector Pulse Width modulation were contrasted. Phase Lock Loop algorithm, Voltage Oriented Control and Space Vector Pulse Width Modulation were implemented both on MATLAB/Simulink simulation environment and on Digital Signal Processor. Designed all SiC MOSFET based voltage source three phase PWM rectifier was tested at 130kVA of input power by using three phase voltage source traction inverter in the laboratory test bench as an active load. Power quality measurements such as Total Harmonic Distortion of line to line voltages, Total Harmonic Distortion of line currents and power factor were also performed using power quality analyzer.