Beden eğitimi öğretmenleri ile antrenörlerin iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relation between job satisfaction and burnout levels of physical education teachers and trainers
  1. Tez No: 565990
  2. Yazar: HABİP KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın temel amacını beden eğitimi öğretmenleri ile antrenörlerin iş doyumu ve tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu temel amacın yanında iş doyumunun ve tükenmişliğin hangi düzeyde olduğu ve demografik özelliklere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcıları Ankara, Kırıkkale ve Kırşehir illerindeki kamu ve özel ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan 294 beden eğitimi öğretmeni ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri bünyesinde ve spor kulüplerinde görev yapan 192 antrenör olmak üzere toplam 486 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların seçiminde basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Kullanılan anket demografik bilgiler, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmuştur. Verilerin analizinde SPSS 24.0 programı kullanılarak nicel analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between job satisfaction and burnout of physical education teachers and trainers. In addition to this main objective, the level of job satisfaction and burnout and whether or not there is a significant difference according to demographic characteristics have been examined. The research was conducted in accordance with the relational screening model. The sample of the study consisted of 486 persons including 294 physical education teachers working at public and private secondary education institutions and 192 trainers working at the Provincial Directorates of Youth Services and Sports and sports clubs in Ankara, Kırıkkale and Kırşehir provinces. Simple random sampling method was used in the selection of participants. The data of the study was collected by survey method. The questionnaire used consisted of three sections: Demographic Information, Minnesota Job Satisfaction Scale and Maslach Burnout Inventory. In the analysis of the data, quantitative analysis method was used by using SPSS 24.0 program.