Radial anjiografi yapılan hastalarda radial arter spazmı ile pon1, ares ve TTL arasındaki ilişki
The relationship between radial artery spasm and pon1, ares and TTL in patients with radial angiography
  1. Tez No: 565995
  2. Yazar: GÜLER KUŞÇU GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRULLAH YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Girişimsel angiografi uygulamasında bazı hastalarda spazm gelişebilmektedir. Radial arterde ortaya çıkan spazmın nedenleri ise, bilim insanlarınca ayrıca araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada amacımız; angio esnasında ortaya çıkan spazmın, PON1, ARES ve TTL ile ilişkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma gruplanın (34 kontrol, 34 anjiografi hastası) yaklaşık 7 ay boyunca kanlarının plazması, Total Tiyol (TTL), Paraoksanaz (PON1), Arilestereaz (ARES) çalışmak için biriktirilmiştir. Hasta plazmaları, kapaklı eppendorf tüplerde -80°Cde saklanmıştır. Çalışmada Rel Assay Diagnostics marka kit kullanılmış ve verilerin istatistiksel analizi SPSS 20 paket programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Some patients may develop spasm in interventional angiography. The causes of spasm in the radial artery have also been the subject of scientists. The aim of this study is to investigate the relationship of the spasm during angio between PON1, ARES and TTL. MATERIALS AND METHODS: Plasma of blood of the study group (34 controls, 34 patients with angiography) for approximately 7 months was collected to use Total Thiol (TTL), Paraoxanase (PON1), Arylesterease (ARES). The patient plasma was stored at -80°C in eppendorf tubes with lids. Rel Assay Diagnostics SPSS 23 package environment.