Geçici koruma statüsündeki Suriyeli çocukların eğitim alanında yaşadıkları sorunlar ve sosyal desteklerinin incelenmesi: Altındağ örneği
Examining social assistance and problems experienced by Syrian children under temporary protection in Turkey: The example of Altindağ
- Tez No: 566038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN ATASÜ TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Education and Training, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma devlet okullarında Suriyeli çocukların yaşadıkları problemleri ve sosyal destek durumlarını incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada Altındağ ilçesinde ortaokul ve lise kademelerinde eğitim hayatını sürdüren 299 çocuk ile nicel araştırma deseni kullanılarak çalışılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Demografi ve Göç Süreci Bilgi Formu, Sorun Belirleme Anket Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MPSS) aracılığıyla ortaya konulmuştur. Katılımcıların 182' sinin (%60.87) kız öğrenci olduğu, 192' sinin (%64.43) lise kademesinde öğrenim gördüğü, yarıya yakınının (%48.04) daha önce Suriye' de 5-6 sene okula gittiği, yarısından çoğunun ise (%63.64) Türkiye'de en az 3 senedir okula gittiği bulunmuştur. Araştırmaya katılan Suriyeli öğrencilerin öğretmenleri ile ilgili olan olumlu önermelere daha çok destek verdiği, en çok öne çıkan önermenin öğretmenlerinin kültürlerine saygılı olduğu düşüncesi yer almaktadır. Katılımcı öğrenciler bir sorunu olduğunda en çok Suriyeli arkadaşlarının yardım ettiği durumunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin yalnızca üçte birinin Türkiyeli öğrencilerle yemek yediği, ondan daha az bir kısmının ise okulda en yakın arkadaşını Türkiyeli olarak benimsediği (%29) tespit edilmiştir. Katılımcı öğrencilerin yarısından çoğunun Türkçe konuşurken kendilerini yetersiz hissettiği, ders dinlerken uyuyakaldığı, yarıya yakın çoğunluğun okulda birçok defa ağladığı ve kendilerini yalnız hissettiği sonucu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin belirgin çoğunluğunun okul içinde vurma, dövme gibi davranışların yaşandığını reddettiği; buna karşın alay edilme, takma isim kullanılma gibi davranışların üçte biri tarafından deneyimlendiği görülmektedir. Öğrencilerin algıladıkları sosyal desteğin orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulundukları eğitim kademesi ve cinsiyet özellikleri gibi değişkenlerin algılanan sosyal destek toplam puanı açısından farklılık yaratmadığı gözlenmiştir (p> 0, 05). 'Özel insan' alt boyutu destek puanında erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre daha fazla destek aldığı; 'aile' alt boyutu destek puanında ortaokul öğrencilerinin lise öğrencilerine göre daha fazla destek aldığı; 'arkadaş' alt boyutu kapsamında kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha fazla sosyal destek algıladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bir sorunu veya şikayeti olduğunda öğretmenleriyle paylaşan öğrencilerin 'özel insan' alt boyutu destek puanı daha yüksek bulunmuştur. Anahtar Sözcükler Suriyeli çocuklar, eğitim sorunları, sosyal destek
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the problems and social support of Syrian children in public schools. For this purpose, 299 children in secondary and high school levels in Altındağ district were studied by using quantitative research design. The data of the research were collected prepared by the researcher Demographic and Migration Process Information Form, Problem Determination Survey Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MPSS). Participants 182 percent of them (60.87%) were female students, 192 percent of them (64.43%) were studied at the high school level, almost half (% 48.04) have attended school for 5-6 years in Syria before, over half of (63.64%) them has been attending school for at least 3 years in Turkey. It was found that the Syrian students participating in the research were more supportive of the positive statements about their teachers. Syrian friends helped them most when they had a problem. Only one-third of the students ate meals with students from Turkey. It was found that more than half of the participating students felt insufficient while speaking Turkish, fell asleep while listening to lessons; nearly half of the majority cried many times at school and felt lonely. A significant majority of the students rejected behaviors such as hitting and tattooing, mockery and nicknames are experienced. It was concluded that the perceived social support of the students was moderate level. It was observed that variables such as educational level and gender characteristics did not differ in terms of perceived social support total score (p> 0, 05). In the 'significant other' sub-dimension support score, male students received more support than female students; In the subscale of 'family', secondary school students received more support than high school students; It was concluded that female students perceived more social support than male students in the 'friend' sub-dimension. Keywords Syrian children, educational problems, social support