Comparasion of load and resistance factor design and TS648 for structural members
  1. Tez No: 56604
  2. Yazar: ÇAĞATAY NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN KEYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
öz YÜK VE DAYANIM KATSAYILARI TASARIMI İLE TS648 YÖNTEMLERİNİN YAPI ELEMANLARI İÇİN KARŞILAŞTIRILMASI Nuhoğlu, Çağatay Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Engin Keyder Eylül 1996, 218 sayfa Bu çalışmada TS648 ve AISC-LRFD standartları arasında yapısal elemanlar için karşılaştırma yapılmıştır. Çekme, basınç ve eğilmeğe maruz elemanlar, ölü yükün toplam yüke değişik oranlan için karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalarda ölü yükün toplam yüke oranı ana parametre olarak kullanılmıştır. Diğer parametreler; net alan, etkin alan faktörü, narinlik oranı, mesnet koşullan, eleman uzunluğu ve yapısal eleman türüdür. Yukarıda belirtilen standarttan kullanarak eleman tasarımı yapacak bilgisayar programlan yazılmıştır. Değişik yük etkileri aranda çok sayıda yapısal eleman incelenmiş veyapısal tasannu gerçekleştirilmiştir. Tasarımlar için gerektiğinde yukarıda bahsedilen bilgisayar programlan kullanılmıştır. AISC-LRFD yönteminin tasarımlarda ekonomi ile birlikte tutarlılık sağladığı görülmüştür. TS648 de bulunan bazı yaklaşımların aşırı güvenli olduğu gözlemlenmiş, fakat genel bir değerlendirme yapıldığında TS648'in pratik ve güvenli bir standart olduğu tesbit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : TS648, AISC-LRFD, Ölü Yükün Toplam Yüke Oram, Yük Katsayısı, Dayanım Katsayısı, Güvenilirlik Endeksi vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF LOAD AND RESISTANCE FACTOR DESIGN AND TS648 FOR STRUCTURAL MEMBERS Nuhoğlu, Çağatay M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Engin Keyder September 1996, 218 pages In this thesis, standards TS648 and AISC-LRFD are compared for the design of structural members. Members subjected to tension, compression, flexure and combined bending are compared with varying dead to total load ratios. The dead to total load ratio is the main parameter for the comparison. The other parameters are; net area, effective area factor, slendemess ratios, support conditions, member length and structural section types. Computer programs are prepared for member design using the above mentioned codes. Numerous structural members subjected to different loads are analysed and mdesigned. Computer programs defined above are utilised wherever needed. It is found that the specification AISC-LRFD brings a considerable economy together with consistency in design. It is observed that some considerations in TS648 are oversafe, but considering overall, TS648 is found to be a safe and practical code for the design of steel structures. Keywords : TS648, LRFD, Dead to Total Load Ratio, Load Factor, Resistance Factor, Reliability Index IV