Akıcı Okuma Stratejileri Destek Eğitim Programının (AOSDEP) göçmen öğrencilerin akıcı okuma becerilerine etkisi
The Effect of Fluent Reading Strategies Support Education Program (AOSDEP) on fluent reading skills of immigrant students
  1. Tez No: 903025
  2. Yazar: OLCAY GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı Akıcı Okuma Stratejileri Destek Eğitim Programının (AOSDEP) akıcı okuma becerilerinde problem yaşayan göçmen öğrencilerin akıcı okuma becerilerine etkisini incelemektir. AOSDEP içeriğinde model olma, tekrarlı okuma, eşli okuma ve eko okuma stratejilerinin sistemli bir şekilde kullanıldığı akıcı okuma becerilerine yönelik bir müdahale programıdır. Programın temelinde veri analizi, kendini izleme, hedef belirleme ve olumlu geribildirimde bulunma becerilerini içeren veri dağı yöntemi çekirdek yöntem olarak kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Giresun ilinde ilkokul kademesine devam eden ve akıcı okuma becerilerinde problem yaşayan dört göçmen öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak tek denekli araştırma yöntemlerinden değişen ölçütler modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sesli Okuma Becerisi ve Okuduğunu Anlama Testi (SOBAT), Çok Boyutlu Akıcılık Rubriği (ÇBAR) ve Okuma Metinleri Uygulayıcı Formu kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları AOSDEP'in öğrencilerin doğru okudukları kelime sayısı ve doğru okuma oranları üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Araştırmanın sosyal geçerliğine yönelik öğrencilerin kendisi, sınıf arkadaşları ve aileleri ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcı öğrenciler, okuma motivasyonlarının ve sesli okuma isteklerinin arttığını ifade etmişlerdir. Katılımcıların sınıf arkadaşları, ebeveynleri ve öğretmenleri uygulama sonunda katılımcı öğrencilerin sesli okuma becerilerinin geliştiğini, sesli okuma etkinliklerine katılım isteklerinin artığını ve sesli okuma gerektiren etkinliklerde görev aldıklarını ifade etmişlerdir. Araştırmanın sonuçları AOSDEP'in akıcı okuma becerilerinin geliştirilmesinde etkili olduğunu göstermektedir. AOSDEP eğitimcilere, sınıfında çeşitli nedenlerle akıcı okuma becerilerinde problem yaşayan göçmen öğrencilerin akıcı okuma becerilerinin geliştirilmesinde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of Fluent Reading Strategies Support Education Program (AOSDEP) on the fluent reading skills of immigrant students who have problems with fluent reading skills. AOSDEP is an intervention program for fluent reading skills in which modeling, repetitive reading, paired reading and echo reading strategies are systematically used. The data mountain method, which includes data analysis, self-monitoring, goal setting and positive feedback skills, was used as the core method in the program. The study group consists of four immigrant students who continue their primary school education in Giresun province in the 2023-2024 academic year and have problems with fluent reading skills. The changing criteria model from single-subject research methods was used as the method in the research. The Oral Reading Skills and Reading Comprehension Test (SOBAT), Multidimensional Fluency Rubric (MFR) and Reading Texts Practitioner Form were used as data collection tools in the research. The findings of the study show that AOSDEP is effective on the number of words students read correctly and the rate of correct reading. In order to determine the social validity of the study, interviews were conducted with the students themselves, their classmates and their families using a semi-structured interview form. The participating students stated that their reading motivation and desire to read aloud increased. The participants' classmates, parents and teachers stated that the participating students' reading aloud skills improved at the end of the application, their desire to participate in reading aloud activities increased and that they took part in activities that required reading aloud. The results of the study show that AOSDEP is effective in developing fluent reading skills. AOSDEP is recommended for educators to use in developing the fluent reading skills of immigrant students who have problems with fluent reading skills in their classes for various reasons.