Biyoloji öğretmen adaylarının alan bilgisi yeterliliklerinin incelenmesi
Examination of prospective biology teachers' field knowledge proficiency
  1. Tez No: 566076
  2. Yazar: UĞUR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma biyoloji öğretmen adaylarının alan bilgisi yeterliliklerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma tarama tipinde betimsel bir çalışmadır. Çalışmada nitel verilerle desteklenen nicel veriler yer almaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017 – 2018 eğitim öğretim döneminde bir devlet üniversitesinde Biyoloji Eğitimi Bilim Dalında öğrenim gören 18 biyoloji öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubuna 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında Alan Yeterlilik Anketi, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) Konularına Yönelik Yeterlilik Anketi ve Öğretmenlik Mesleğine Hazır Bulunuşluk Ölçeği birlikte uygulanmış ve 14 öğretmen adayıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşülmüştür. Elde edilen nicel veriler SPSS programıyla, nitel verilerde ise betimsel analiz yapılmıştır. Ulaşılan bulgulara göre biyoloji öğretmen adayları Genel Zooloji, Sitoloji, Omurgalı Hayvanlar, Ekoloji ve Evrim derslerinde kendilerini yeterli gördüklerini belirtirken, Bitki Biyolojisi, Mikrobiyoloji ve Biyokimya derslerinden kendilerini yetersiz olduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca biyoloji öğretmen adayları ÖABT'de yetersiz oldukları derslerle paralel olarak Bitki Biyolojisi konularıyla ilgili sorularda zorlanacaklarını belirtmişlerdir. Biyoloji öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine hazır bulunuşlukları ise yüksek bulunmuştur. Öğretmen adaylarının derslerden yetersiz olmalarının sebebi derslerin düz sunum ile anlatılması, öğretmen adaylarının o derse ilgisinin olmaması ve öğretmen adaylarının dersle ilgili meraklanmaması şeklinde tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili kaygı durumları incelendiğinde kamuda çalışmak istemeyen ve hazırlık yapmayan öğretmen adaylarının kaygı düzeylerinin düşük olduğu belirlenirken, yeterli hazırlığı olmayan veya maddi açıdan sıkıntı yaşayan öğretmen adaylarının KPSS ile ilgili kaygı düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out on the purpose of examination of prospective biology teachers' field proficiency. The study is a survey type descriptive research. Research contains quantitative data supported by qualitative data. Research study group consists of 18 prospective biology teachers studied at the Biology Education Division of a state university in 2017-2018 academic year. Field Proficiency Survey, the Test for Teachers' Field Knowledge (ÖABT) Topics Survey and Readiness to Teaching Profession Scale were applied together to the study group in 2017-2018 academic year and 14 prospective teachers have been interviewed with semi-structured interview forms. Obtained quantitive data has been analyzed by SPSS program, and descriptive analysis has been applied on qualitative data. According to the findings, prospective biology teachers stated that they had considered themselves qualified in General Zoology, Cytology, The Vertabrate, Ecology ve Evolution lessons and they had considered themselves not qualified in Plant Biology, Microbiology and Biochemistry lessons. Moreover, prospective biology teachers stated that they would have difficulties in questions about Plant Biology in parallel with lessons they were inadequate in ÖABT. It has been concluded that the reasons for prospective teachers being unproficient in lessons are the lessons given through ordinary presentations, prospective teachers' lack of interest in those lessons and their incuriosity about the lessons. When it comes to prospective teachers' concerns about the Public Personnel Selection Exam (KPSS); it has also been concluded that concern levels of prospective teachers who do not want to work at public sector and do not make preparation are low, and that concern levels of prospective teachers who do not make preparation and face financial difficulties are high.