Mardin Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelerde iş kazalarının değerlendirilmesi
Evaluation of work accidents in nurses who work in state hospital
  1. Tez No: 566173
  2. Yazar: MUSA ŞENYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Hastanede meydana gelen iş kazaları sonucunda her yıl birçok insan hastalanmakta, yaralanmakta, yaşamını yitirmekte ve bunun sonucunda çok büyük maddi kayıplar meydana gelmektedir. Sağlık insan gücünün büyük bir bölümünü oluşturan hemşireler, çalışma yaşamında çeşitli sağlık riskleriyle karşılaşmaktadır. Bu çalışma hemşirelerin son bir yıldır maruz kaldığı iş kazalarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, kesitsel tipte tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma Mardin Devlet Hastanesi'nde 01.04.2018-30.04.2018 tarihleri arasında yapıldı. Bu tarihler arasında çalışan hemşire sayısı evreni (n=315) oluşturmaktadır. Örneklem seçilmeyip tüm evrene ulaşmak hedeflenmiştir. Katılımcının sosyo-demografik özellikleri, çalışma yaşamı ve iş kazalarına yönelik soruları içeren anket formu kullanılmış, anketler yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden hemşirelerden gönüllü onam formu ve kurumun etik kurul başkanlığından izin alındı. Araştırma kapsamında toplanan veriler spss programı aracılığı ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada, hemşirelerin %36,5'i çalışma yaşamı boyunca, %25,6'sının son bir yıl içinde iş kazası geçirdiği belirlenmiştir; kan ve vücut sıvılarıyla bulaş %41,3, ampul, iğne, bistüri, makas ile kesik %30,8 olarak bulunmuştur. Kaza geçirilen servisler cerrahi servis %24 ve dahili servisler %24 olarak bulunmuştur. Kazalarda kişisel koruyucu kullanımı %55,8'dir. En sık yaralanmanın görüldüğü bölge el ve el parmakları olup, salı ve pazartesi günleri kazaların en sık olduğu günlerdir.12.00-15.59, 08.00-11.59 saatlerinde kazaya daha sık rastlanmıştır. Sonuç: Hemşirelerde, iş kazalarının önemli bir sorun olduğu ve ayrıca hemşirelerin çalışma ortamında sağlığını ve güvenliğini tehdit eden birçok risk faktörüne maruz kaldığı belirlenmiştir. Hemşireler iş kazası açısından riskli bir grup olup sık iş kazası geçirmekte ve iş kazalarını bildirmemektedirler. Hastane çalışma ortamında mesleksel risklerin en aza indirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim : As a result of occupational accidents at the hospital, many people get sick, get injured, lose their lives and result in huge financial losses. Nurses, who make up a large part of the health manpower, face various health risks in their working life. This study was conducted to evaluate occupational accidents that nurses have been exposed to for the last year. Material and Methods: The study is a cross-sectional type descriptive study. The research was carried out in the Mardin State Hospital between 01.04.2018-30.04.2018. The number of nurses working between these dates constitutes the universe (n=315). It is aimed to reach the whole universe by not selecting the sample. A questionnaire including socio-demographic characteristics, working life and occupational accidents was used and questionnaires were applied by face to face interview technique. The consent form of the nurses who accepted to participate in the study and the permission of the ethics committee of the institution were obtained. The data collected within the scope of the study were evaluated by means of the spss program. Results : In the study,it was found that 36,5% of the nurses had work accidents during their working life and 25,6% of them had a work accident in the last year; 41,3% contaminated blood and body fluids, 30,8% needlestick injuries, ampoule cut, lancet and scissor cut. It was found that the services, where the accident occured, were 24%, surgical service and 24% internal service. Rate of using the personal protective equipment in the accidents was 55,8%. The most frequent injury zones were the hand and fingers and the accidents occured most frequently on tuesday and monday, the accident most frequently during at 12.00-15.59, 08.00-11.59. Conclusion: It has been determined that occupational accidents are an important problem in nurses and they are also exposed to many risk factors that threaten the health and safety of nurses in the work environment. Nurses are a risky group in terms of occupational accidents and are frequently involved in work accidents and do not report occupational accidents. It is important to make the necessary arrangements to minimize the occupational risks in the hospital working environment.