An in-depth evaluation of noise management and soundscape policies: A proposal on integrating indoor soundscaping to design and application process
Gürültü yönetimi ve işitsel peyzaj politikalarının detaylı değerlendirilmesi: İç mekan işitsel peyzaj ilkelerinin tasarım ve uygulama sürecine dahil edilmesi hakkında öneri
  1. Tez No: 566176
  2. Yazar: UĞUR BEYZA ERÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAPATYA NUR DÖKMECİ YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İşitsel ortam kalitesinin öneminin artmasıyla birlikte, insanların işitsel ortamdaki gereksinimlerini yerine getirmek için gürültü müdahalelerinin yeterliliği konusunda bir tartışma ortaya çıkmıştır. İlerleyen işitsel peyzaj çalışmaları ve politikaları, gürültü müdahalelerini de göz önünde bulunduran işitsel peyzaj yaklaşımının gürültü yönetiminin yerini alması gerektiği fikrini ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, kayda değer miktarda işitsel peyzaj çalışması açık kamusal alanlardaki işitsel ortamın kalitesini ele alan, kentsel ölçekli işitsel peyzajla ilgilidir ve bu çalışmada yapılan eleştirel literatür taraması ve hazırlanan literatür matrisi sonucunda iç mekan işitsel peyzaj alanında önemli bir boşluk bulunmuştur. Bu tez, iç mekan işitsel peyzaj ilkelerini, etkenlerini ve mimari uygulama ve tasarım sürecine entegrasyon olasılığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu entegrasyon için en uygun girişim hükümet tarafından yürütülecek yaptırımlarla mümkün olabileceğinden, bu çalışmada iç mekan işitsel peyzaja ilişkin yönetmelik hazırlanmasına yönelik bir yaklaşım ele alınmıştır. Entegrasyon süreci için bir model önermek ve gürültü yönetimi ile işitsel peyzaj yaklaşımı arasındaki ilişkiyi bulmak için, gürültü yönetimi uygulamalarında kullanılan mevcut resmi belgeler (yönetmelikler, standartlar ve kılavuzlar) bu çalışmada, Türkiye ve Avrupa kapsamında karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu analizler sonucunda, iç mekan işitsel peyzaj entegrasyonu sürecinde kullanılabilecek beş aşama gözlenmiştir; (1) konuyla ilgili bir kurum veya çalışma grubunun kurulması; (2) konuyla ilgili tanımlar, iç mekan işitsel peyzaj faktörlerini ve yöntemlerini içeren bir standardın hazırlanması; (3) iç mekan işitsel peyzaj yönetmeliğinin hazırlanması; (4) iç mekan işitsel peyzaj kılavuzunun hazırlanması; (5) uzmanlar ve yetkililer tarafından devamlılık ve denetimin sağlanması.
Özet (Çeviri)
Improvement of the importance of acoustic environment quality has revealed a discussion about sufficiency of noise interventions to fulfill the requirements of people on acoustic environment. Developing soundscape studies and policies states that soundscape approach, which considers noise interventions as well, should replace noise management. However, the considerable amount of soundscape studies, regarding urban scaled soundscape, deals with acoustic quality of open public spaces. In addition, a crucial gap has found in the field of indoor soundscaping, as a result of critical literature review and literature matrix that is prepared in this study. This thesis aims to investigate indoor soundscaping principles and factors and the possibility of integration of the indoor soundscaping to architectural design process and application. Since the most convenient attempt for this integration can be possible with the governmental enforcements, a regulatory approach regarding indoor soundscaping is considered in this study. To propose a model for integration process, and to find out the relevancies between noise management and soundscape approach, current governmental documents (regulations, standards and guidelines) that have been used in noise management applications in Turkey and Europe are evaluated and compared within the scope of this study. As a result of the analysis five stages are observed that can be used in indoor soundscape integration process; (1) establishment of a topic specific institution or working group on indoor soundscaping; (2) preparation of a standard including definitions, indoor soundscape factors and methods; (3) preparation of indoor soundscape directive; (4) preparation of indoor soundscape guideline; (5) providing maintenance and supervision by experts and authorities.