Zihinsel yetersizliği olan çocukların annelerinde aile yükü ve öfke düzeyi
Family burden and anger level to mothers in children with mental deficiency
  1. Tez No: 566198
  2. Yazar: MELİKE ZABUN SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma zihinsel yetersizliği olan çocukların annelerinde aile yükü ve öfke düzeylerini belirlemek ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırma Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 4 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine kayıtlı 120 zihinsel yetersizliği olan çocukların annelerinin katılımıyla gerçekleşti. Araştırma verileri Ağustos- Aralık 2017 tarihleri arasında Aile Tanıtım Formu, Sürekli Öfke (SL-ÖFKE) ve Öfke İfade Tarzı (ÖFKE-TARZ) Ölçekleri ve Aile Yükü Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive and correlational study to determine the family burden and anger levels of mothers of children with mental deficiency and to investigate the correlated factors. This research was carried out with the participation of the mothers of 120 children with mental deficiency enrolled to 4 special education and rehabilitation center affiliated to Kutahya Provincial Directorate of National Education. Data of this study were collected through Family Description Form, Trait Anger Scale (Ta- Anger) and Anger Expression Scale (Anger-Expression) and Family Burden Assessment Scale between August-December 2017. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, simple linear regression analysis were used in the analysis of data.