Iğdır Ağşeftali ve Zeferan şeftalisinin (Prunus persica L.) antioksidan ve radikal giderme aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant and radical scavenging activities of Ağşeftali and Zeferan peach (Prunus persica L.)
  1. Tez No: 566230
  2. Yazar: NESRİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DUYGU KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Iğdır yöresinde yetiştiriciliği yapılan, yöre halkı tarafından severek tüketilen ve yerel pazarlarda satışa sunulan Ağşeftali ve Zeferan Şeftalinin (Prunus persica L.) antioksidan aktivitesi, fenolik içeriği ve radikal giderme aktiviteleri çeşitli yöntemlerle incelenmiştir. Bu amaçla Ağşeftali ve Zeferan şeftalinin liyofilize edilerek hazırlanan etanol ekstrelerinden toplam fenolik bileşik miktarı, toplam flavonoid madde miktarı, DPPH· (1,1-difenil-2-pikril-hidrazil) serbest radikal giderme giderme aktivitesi, ABTS∙ + (2,2´-azino-bis(3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) radikal katyon yakalama aktivitesi ve kuprak metoduna göre kuprik iyon indirgeme kapasitesi incelendi. Liyofilize Ağşeftali ve Zeferan şeftalisinin etanol ekstrelerinde bulunan total fenolik bileşik miktarı gallik asit (GAE) eşdeğeri olarak sırası ile 1293,9±84,9 mg GA/100 g kuru ağırlık, 1026,3±99,46 mg GA/100 g kuru ağırlık bulunmuştur. Total flavonoid madde miktarı kuersetin eşdeğeri olarak (mg QE) sırası ile 83,6±2,56 mg QE/100 g kuru ağırlık, 110,9±6,07 mg QE/100 g kuru ağırlık, olarak bulunmuştur. Ayrıca DPPH + serbest radikali giderme aktivitesi IC50 değeri olarak sırası ile 33,46 μg/mL ve 23,45 μg/mL olarak bulunmuştur. ABTS∙ + radikal katyon yakalama aktivitesi trolox eşdeğeri olarak sırası ile 31,17 µmol Trolox/g kuru ağırlık, 27,60 µmol Trolox/ g kuru ağırlık olarak bulunmuştur. Kuprak metoduna göre kuprik iyonları indirgeme kapasitesi trolox eşdeğeri olarak Ağşeftali ve Zeferan şeftali için sırası ile 80,34 µmol Trolox/g kuru ağırlık ve 67,00 µmol Trolox/g kuru ağırlık olarak bulunmuştur. Numunelerin HPLC analizi, o-kumarik asidin, Ağşeftali ve Zeferan şeftali numunelerinde en yüksek miktarda fenolik bileşik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant activities, fenolic content and radical scavenging activities of Ağşeftali and Zeferan Peach (Prunus persica L.) which were grown in Iğdır region, consumed by the local people and sold in local markets were investigated with various methods. For this purpose, from the ethanol extract prepared from the liyophilised Ağşeftali and Zeferan peach, total phenolic content, total flavonoid content, 1,1-diphenyl-2- picryl-hydrazyl free radical (DPPH·+) scavenging activities, 2,2´-azino-bis (3-etilbenztiyoazol-6-sulphonic acid) radical (ABTS∙ +) radical cation scavenging activity and cuprac method based cupric ion reduction capability are examined. Total phenolic compound content in ethanol extracts of lyophilized Ağşeftali and Zeferan peach was found to be 1293,9±84,9 mg GA / 100 g dry weight, 1026,3±99,46 mg GA / 100 g dry weight, respectively, as gallic acid (GAE) equivalent. The total amount of flavonoids was found to be 83,6±2,56 mg QE / 100 g dry weight, 110,9±6,07 mg QE / 100 g dry weight, respectively, as quercetin equivalent (mg QE). DPPH ·+ free radical scavenging activity was found to be 33,46 μg/ml and 23,45 μg/ml, respectively, as the IC50 value. ABTS ∙ + radical cation scavenging activity was found to be 31,17 µmol Trolox / g dry weight and 27,60 µmol Trolox / g dry weight respectively as trolox equivalent. According to the Cuprac method, the capacity to reduce cupric ions was found to be 80,34 µmol Trolox / g dry weight and 67,00 µmol Trolox / g dry weight respectively for Trolox equivalent for Ağşeftali and Zeferan peach. HPLC analysis of the samples showed that o-coumaric acid was the highest amount of phenolic compound in Ağşeftali and zeferan peach samples.