Adana ilinde yağlık ayçiçeği üretim faaliyetinin ekonomik analizi
Economic analysis of oilseed sunflower production activity in Adana province
- Tez No: 566241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Adana İlinde yağlık ayçiçeği üretim faaliyetinin ekonomik analizinin yapılmasıdır. Araştırmanın materyali Aralık 2017-Şubat 2018 ayları arasında Adana İlinde tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen 103 yağlık ayçiçeği işletmesi ile yüz yüze yapılan anket yoluyla elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre üreticilerin yaş ortalaması 48 yıl olup, %92'si erkek ve %40,7'si ilkokul mezunudur.Üreticilerin yıllık gelir ortalaması 17750 TL olarak hesaplanmıştır. Yağlık ayçiçeği üretimi için; dekara toplam masraf içindeki değişken masraflar oranı %75,88, iken sabit masrafların oranı %24,12 olarak tespit edilmiştir. Bölgede 1 kg yağlık ayçiçeği üretim maliyeti 2,09 TL/kg hesaplanmıştır. Brüt kar 51,03 TL/da, prim desteği dahil net kar 18,62 TL/da, nispi kâr ise 1,028 olarak tespit edilmiştir.Yağlık ayçiçeği üretiminde en önemli sorunlar olarak %55,3 ile hastalık ve zararlılar ve %30,5 ile girdi fiyatlarının yüksekliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to make economic analysis of oilsun flower production in Adana province. The material of the study is the data obtained from the face-to-face survey conducted with 103 oilsun flower farms determined by stratified sampling method in Adana between December 2017-February 2018. According to results of the research, the average age of the producers was 48 and 92% were male and 40.7% were primary school graduates. The average annual income of the producers was calculated as 17750 TL for oil sunflower production; The variable costs in the total cost perdecare was 75.88%, while the fixed costs were 24.12%. 1 kg oilsun flower production cost is calculated as 2.09 TL / kg. The gross profit per decare is determined as 51,03 TL, net profit 18,62 TL cost benefit ratio 1.028 (premium support included). It is determined that the most important problems in oilsun flower production are diseases and pests with 55.3% and high input prices with 30.5%.