English language instructors' attitudes towards professional development and their engagement in self-initiated professional development
İngiliz dili öğretim görevlilerinin mesleki gelişime yönelik tutumları ve kendi başlattıkları mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunma düzeyleri
- Tez No: 566266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı İngiliz Dili öğretim görevlilerinin kendi başlattıkları ve yürüttükleri mesleki gelişim faaliyetlerine olan tutumlarını ve bu tutumları belirleyen etmenleri incelemektir. Ayrıca öğretim görevlerinin mesleki gelişim aktivitelerine verdikleri önem ve bu aktivitelere katılım seviyeleri ve katılımlarını engelleyen faktörler de araştırılmıştır. Bu çalışmada karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü için beş bölümden oluşan bir anket kullanılmış, nitel veri ise 7 kişi ile yapılan yarı-yapılandırılmış mülakat yoluyla toplanmıştır. Nicel veriyi analiz etmek için tanımlayıcı istatistik, Mann Whitney U, paired sample t test testleri ve Regresyon analizi, nitel veri analizi için de içerik analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların kendi kişisel gelişimlerine olumlu tutumlar geliştirdikleri bulunmuş, kişisel gelişimden zevk alış alt ölçeğinde de kadın ve erkek öğretim görevlileri arasında anlamlı istatistiksel farklar bulunmuştur. Ayrıca mesleki gelişime olumlu tutumların oluşmasında aktivitelere katılım sıklığı ve verdikleri önem en belirleyici faktörler olarak ortaya çıkmıştır. Kişisel gelişime direncin en önemli belirleyicisi olarak da mesleki gelişime verilen önem ve kendini mesleki anlamda yeterli hissetme bulunmuştur. En sık yürütülen aktiviteler meslektaşlarla fikir alışverişinde bulunma ve işbirliği içinde çalışma olmuştur. Mesleki gelişim aktivitelerine katılım konusunda da maliyet ve zaman yetersizliği engelleyici faktörler olarak ortaya çıkmıştır. Nitel verinin bu sonuçları desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the attitudes of Turkish English language instructors towards self-initiated professional development (PD) and the predictors of these attitudes. Instructors' perceptions of importance and participation in PD activities, their areas of need for PD and the barriers that prevent instructors from participating in such activities were also investigated. A mixed- method research design was used in the study. For the quantitative part of the study, a questionnaire which involved five sections was applied to 135 English language instructors. Quantitative data was analysed using descriptive statistics, Mann Whitney U, paired sample t tests and regression analysis. For the qualitative part of the study, semi structured interviews were conducted with 7 instructors. Content analysis was implemented to assess qualitative data. The results indicated that participants assign positive attitudes towards their own PD and that there are significant differences between male and female participants in terms of appreciation of PD. It was also found that participation in and importance attached to PD affected instructors' positive attitudes towards PD significantly. On the other hand, importance given to PD and teachers' self-efficacy were the best predictors of resistance to PD. Collaborative activities were found to be the most preferred PD activities. Cost and lack of time were the most common barriers cited by instructors. Qualitative results supported and expanded upon these quantitative findings.