Klasik bale eğitimi alan erkek öğrencilerde uygulanan özel egzersiz programının kalça eksternal rotasyonu (Turn out) üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of special exercise program on hip external rotation (Turn out) in male students training classical ballet
  1. Tez No: 566274
  2. Yazar: TUĞÇE TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞİN KABALAK, PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Ballet and Dance, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma; klasik bale eğitimi alan erkek öğrencilerde yirmi (20) hafta süren özel egzersiz programının kalça eksternal rotasyonu (turn out) üzerine etkisinin incelenmesidir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı'nda eğitim görmekte olan 10-11 yaş erkek öğrenciler iki gruba ayrılarak, bir gruba egzersiz programı uygulanırken diğer grup sadece rutin eğitimlerine devam etmişlerdir. Öğrencilerin tümü çalışmanın başlangıcında ve bitişinde ölçülmüştür. Yapılan ölçümler sonucunda egzersiz programını uygulayan (çalışma grubu) öğrencilerle uygulamayan (kontrol grubu) öğrenciler arasındaki fark istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Turn out üzerine yapılan araştırmalar ışığında oluşturulan özel egzersiz programıyla, klasik bale eğitimi alan öğrencilerin turn out kullanım kapasitelerini arttırmak amaçlanmıştır. Rutin eğitimin, özel egzersiz programıyla desteklendiği takdirde daha verimli ve sağlıklı bir süreç olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is to analyze the effect of twenty (20) week special exercise program for male students attending to classical ballet training on external hip rotation (turn out). Groups of male students from the ages of 10 to 11 studying in the Ballet Department at Istanbul State Conservatory School, Mimar Sinan Fine Arts University are divided into two groups; one had exercise program and other group continued only with routine trainings. Measurements of all students are taken in the beginning and at the end of this study. As a results of measurements taken, difference between students having exercise program (study group) and other students not having an exercise program (control group) is statistically considered. With special exercise program created in the light of previous studies on turn out, it is targeted to increase turn out usage capacity of classical ballet students. It is found that routine training, if supported with a special exercise program, would become a more effective and healthier process.