Çernobilden 30 yıl sonra Rize ili ve ilçelerindeki çay örneklerindeki doğal ve yapay radyoaktivite düzeylerinin belirlenmesi
Determination of natural and artificial radioactivity levels in tea samples in Rize province and districts 30 years after Chernobyl
  1. Tez No: 566306
  2. Yazar: BEYHAN KABAMAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Çernobil'den 30 yıl sonra Rize ili ve ilçelerindeki çay örneklerindeki doğal ve yapay radyoaktivite düzeyini tespit etmek için Rize ilindeki 11 ilçe ve 32 istasyondan çay örnekleri toplandı ve HPGe dedektör sistemi kullanılarak istasyonlardaki ortalama 238U, 232Th, 137Cs ve 40K aktiviteleri sırasıyla 4.60 Bq/kg, 4.93 Bq/kg, 11.98 Bq/kg ve 372.25 Bq/kg olarak bulundu, ilçeler için çay örneklerindeki ortalama 238U, 232Th, 137Cs ve 40K aktiviteleri sırasıyla 4.19 Bq/kg, 4.14 Bq/kg, 10.50 Bq/kg, ve 341.19 Bq/kg olarak tespit edildi. Çay örneklerindeki 238U, 232Th, 137Cs ve 40K radyonüklitleri için yıllık tüketimden kaynaklanabilecek yıllık etkin doz eşdeğerleri istasyonlar için 3.434 µSv/yıl ile 19.060 µSv/yıl aralığında, ilçeler için 10.867 µSv/yıl ile 14.488 µSv/yıl aralığında tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, tea samples were collected from 11 districts and 32 stations in Rize province in order to determine the levels of natural and artificial radioactivity in tea samples in Rize province and districts 30 years after Chernobyl, and average 238U, 232Th, 137Cs and 40K activities in stations were collected by using HPGe detector system, respectively 4.60 Bq. / kg, 4.93 Bq / kg, 11.98 Bq / kg and 372.25 Bq / kg, average 238U, 232Th, 137Cs and 40K activities in tea samples for the districts were found 4.19 Bq / kg, 4.14 Bq / kg, 10.50 Bq / kg, and respectively. Annual effective dose equivalents for 238U, 232Th, 137Cs and 40K radionuclides in tea samples were found in the range of 3,434 µSv / year to 19.060 µSv / year, and in the range of 10.867 µSv / year to 14.488 µSv / year for districts.