Mecmû'atü'l-Eş'âr inceleme-metin (Hırvatistan Bilimler ve Sanatlar Akademisi Arşivi Doğu Koleksiyonu 1177)
Mecmû'atü'l-Eş'âr analyze-text (Oriental Collection of the Archives of the Croatian Academy of Sciences and Arts 1177)
  1. Tez No: 783077
  2. Yazar: ESMA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 633
Özet
Klasik Türk Edebiyatının önemli kaynaklarından olan ve edebiyat tarihine türlü katkıları bulunan şiir mecmuaları yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızın konusu olan eser Hırvatistan Bilimler ve Sanatlar Akademisi Arşivlerinin Doğu Koleksiyonu (Orıjentalna Zbırka Arhıva Hrvatske Akademıje Znanostı i Umjetnostı -OZHA-) 1177 numarada Mecmû'atü'l-Eş'âr adıyla kayıtlı bulunan şiir mecmuasıdır. Seçme şiirlerin yer aldığı söz konusu şiir mecmuasının derleyicisi ve tertip tarihi bilinmemektedir. Mecmua 15.-17. yüzyıllar arası yaşamış şairlerin şiirlerini içermekte olup bunların büyük çoğunluğu 16. yüzyıl şairlerine ait şiirlerdir. Çalışmamızda önce kısaca şiir mecmualarının genel tanımı üzerinde durulmuş, ardından tezimize konu olan mecmuanın şekil ve içerik yönünden değerlendirilmesine ve çeviriyazılı metnine yer verilmiştir. Metinde yer alan şiirler divanlarla ve diğer kaynaklarla karşılaştırılarak metin tenkidi yapılmıştır. Şairler dizini hazırlanmıştır. Mecmû'atü'l-Eş'âr, içerisinde çok sayıda nazire şiir bulundurması ve farklı nazım şekillerinden şiir örnekleri içermesi bakımından önemlidir. Mecmuada kaynaklarda adı geçmeyen şairlere ve bilinen şairlere ait yeni şiirlere de rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Poetry magazines, which are important sources of Classical Turkish Literature and contribute to the history of literature, are widely encountered. The work that is the subject of our study is the poetry collection recorded in the Oriental Collection of the Archives of the Croatian Academy of Sciences and Arts (Orıjentalna Zbırka Arhıva Hrvatske Akademıje Znanostı i Umjetnostı (OZHA)) number 1177 under the name Mecmû'atü'l-Eş'âr. The compiler and date of compilation of this poetry collection, which includes selected poems, is unknown. The Mecmua contains poems by poets who lived between the 15th and 17th centuries, the majority of which belong to 16th century poets. In our study, firstly, the general definition of poetry magazines was briefly emphasized, then the anthology, which is the subject of our thesis, was evaluated in terms of form and content, and its translated text was included. The text was criticized by comparing the poems in the text with the divans and other sources. Poets index has been prepared. Mecmû'atü'l-Eş'âr is important in that it contains many nazire poems and includes examples of poetry from different verse forms. Poets whose names are not mentioned in the sources and new poems belonging to known poets were also found in the journal.