Dijital araçların görsel sanatlar dersinde kullanılmasının öğrencinin yaratıcılığına yönelik görsel sanatlar öğretmenlerinin görüşleri
The visual arts teachers' opinions about the effects of the usage of digital tools in the visual art courses over the creativity of students
  1. Tez No: 566420
  2. Yazar: BENGİ GENÇALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT SARSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma kapsamın da dijital araçların kullanımının görsel sanatlar dersinde yaratıcılığa etkileri incelendi. Bu başlık doğrultusunda görsel sanatlar öğretmenleriyle görüşme yapıldı. Görüşme yapılan dokuz farklı görsel sanatlar öğretmenlerin de belli özellikler arandı. Bu özellikler, öğretmenlerin MEB' e bağlı okullarda çalışması, derslerinde teknolojiyi kullanmasıdır. Görüşmecilerden oluşan grup altı kadın, üç erkek görsel sanatlar öğretmeninden oluşmaktadır. Öğretmenlerin görüşmeleri için açık uçlu sorular ve yarı yapılandırılmış görüşme planlandı, uzman görüşler alındı. Görüşme dokümanları, durum çalışması yöntemi çerçevesinde, verilerin içerik analizi yapılarak teoriyi kanıtlayacak sonuçlara ulaşılması hedeflendi. Nitel araştırma yöntemleri uygulanmış olan bu tezin içinde katılımcı tanıma soruları ve görüşmeci soruları yer almaktadır. Nitel araştırma yaklaşımı olan durum çalışmasında detaylı görüşmeler planlanarak konuya açıklık kazandırılacak açık uçlu sorular yer almaktadır. Görüşme soruları öğretmenin yaşı, mesleki tecrübesi, eğitim düzeyi, çalıştığı kurum, dersinde ve ya günlük hayatta teknoloji kullanımı, dijital sanat eserleri ve dersinde kullanım derecesi hakkında bilgiler içermektedir. Ders işleyişinde teknoloji kullanımının yaratıcı etkilerinin ne düzeyde olduğu hakkında fikir vermektedir. Görsel sanat öğretmenlerinin fikirlerini almak adına düzenlenen görüşmeler bir saati kapsamaktadır. Bu süreçte görüşmeler kaydedilerek yazılı dokümana çevrildi. Görüşme verileri tek tek incelenerek genel bir görüşme tablosu oluşturuldu. Görüşmelerden elde edilen veriler incelendiğinde alt kategoriler ortaya çıkmaktadır. Bulguların alt kategorileri tablo halinde yapılandırılarak olumlu ve olumsuz sayı değerlerine ulaşılmaktadır. Kelime tekrarlarından ve düşünce yakınlıklarından oluşan sayısal veriler bizim teorimize açıklık kazandıracak sonuçları içermektedir. Sonuç olarak, elde edilen veriler ve bulguların alt kategorilerinden oluşan sayısal değerlerin yüzdeleri incelendiğinde görüşme yaptığımız görsel sanatlar öğretmenlerinin verdiği cevaplara göre, dijital araçların kullanımının görsel sanatlar dersine etkileri % 77, öğrencilerin dijital araçların kullanımına tepkileri % 88, öğrencilerin dijital sanat uygulamalarına tepkileri % 55, görsel sanatlar dersinde teknoloji kullanımının amaçları % 77, dijital araçların (teknoloji) kullanımıyla oluşan yaratıcı etkiler % 88 olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda bu araştırmanın sonuçlarına dayanarak, görsel sanatlar derslerinde teknoloji kullanımı yüksektir, öğrencileri olumlu etkilemektedir ve teknolojinin görsel sanatlar dersinde kullanımı yaratıcılığı olumlu etkilemektedir denebilir.
Özet (Çeviri)
Within the context of this research, the effects of the usage of digital medium in the visual arts courses over creativity are analyzed. Under this title, to make interviews with the visual arts teachers are planned. As requierements, these nine, different visual art theachers should work in a school depended on Ministry of National Education and use technology in their courses. These interviewers are 6 female and 3 male teachers. Open-ended questions and semi-structured interviews are planned for the interviews of the teachers. In the context of case study methodology, it is aimed to reach the results which will prove the theory by conducting content analysis of data. In this thesis, qualitative research methods have been applied, participant recognition questions and interviewer questions are included. In the case study, which is a qualitative research approach, detailed interviews are planned and there are open-ended questions that will be clarified. Interview questions include information about the teacher's age, professional experience, educational level, the workplace, the use of technology in either their daily life or in their courses, the use of digital art and the degree of using them in their courses. It gives an idea about the creative effects of using technology in the course.