Ortaöğretim 9. sınıf 2011 Türk edebiyatı dersi öğretim programının CIPP modeline göre değerlendirilmesi
The evaluation of 2011 year high school 9th grade Turkish literature lesson curriculum by CIPP model
- Tez No: 566438
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türk Edebiyatının bir ders olmaktan öte bir öneme sahip olduğu bir gerçektir. Bu nedenle 9. Sınıf 2011 Türk Edebiyatı Dersi Öğretim Programı üzerine CIPP (Bağlam, Girdi, Süreç, Ürün) modelini kullanarak bir değerlendirme çalışması yapılmıştır. Program değerlendirmeye yönelik araştırmalar; ele alınan öğretim programının eksiklerinin görülmesi, iyileştirilmesini ya da doğru uygulanmasını sağlamak amacıyla yürütülür. Ayrıca bu çalışmalar; bir faaliyetin, uygulamanın ya da programın nasıl iyileştirilebileceğine dair bakış açısı oluşturmaktan, programın etkili bir biçimde uygulanması sonucunda hedeflenen ve ulaşılan verimlilikle ilgili somut bulgular sağlamaya varıncaya kadar çok geniş yelpazede görülebilecek amaçlara hizmet eder. Türk Edebiyatı öğretim programı üzerinde daha önce bu neviden kapsamlı bir değerlendirme yapılmadığı görüldüğü için böyle bir çalışmanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Çalışmada belirlenen alt problemler ile ilgili Türk Edebiyatı öğretim programının verimliliği hususunda öğretmen ve öğrencilerin algı düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Geçerlilik ve güvenilirliği kanıtlanmış yöntemlerle hazırlanan ölçekler 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı bahar döneminde Ankara'nın merkez ilçelerinden olan Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle'deki Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden seçilen öğretmen ve öğrenciler üzerinde uygulanmıştır. Öğretmen ve öğrencilere uygulanan CIPP modeli ölçeğine ait alt problemlerden ayrı ayrı elde edilen değerlendirme düzeylerine yönelik betimsel istatistikler incelenmiştir. Her alt problem için öğretmen ve öğrencilerin CIPP modeli ile değerlendirme ölçeğinin alt faktörlerindeki değerlendirme düzeyleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığı Mann-Whitney U Testi ile analiz edilmiş, değerlendirme ve analiz sonuçları da kullanılarak yorumlanmış, algı oranı ortalamaları arasında anlamlı fark olup olmadığı tespit edilmiştir. Bu farkın, oranının büyüklüğüne bakılmaksızın, sebebi belirlenmiş, ortaya çıkan farkı yorumlamaya ve değerlendirme sonuçlarından hareketle de 9. Sınıf Türk Edebiyatı dersi öğretim programı hakkında öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that Turkish Literature Lesson has more importance than being a lesson. Thus an evaluation study was made by using the CIPP model (context, input, process, product) on the curriculum of 9 th grade Turkish Literature Lesson. Studies devoted to the evaluation of the program are made with the intention of supporting innovation, development and conducting of the education program. Also, these studies serve different purposes beginning from creating perceptiveness on how to improve a program or an application up to providing proofs related to efficiency and effectiveness ensured by the application of the program. Since it is understood that such an extensive evaluation as this kind was never made before, it has been decided to make a study about it. Initially, subproblems were determined. Based on these subproblems, both students' and the teachers' perception levels about the Turkish Literature curriculum's efficiency were determined. By preparing scales based on the methods which of their validity and the creditableness were formerly proved, it is applied on the chosen teachers and the students at the Anatolian high school, the science high school and the vocational and technical Anatolian high school, which are located in Ankara's central districts, Çankaya, Keçiören and Yenimahalle, at the 2014-2015 academic year's spring term. It is examined the descriptive statistics (mean, standard deviation, maximum and the minimum values) in respect to evaluation levels which were provided separately from subproblems related with the scale of CIPP model of students' and teachers'. With the Mann-Whitney U Test, it is analyzed, if there is a significant difference exists between teachers'and the students' CIPP model and the evaluation levels in subfactors of evaluation scale. By using analysis's results, it is interpreted the evaluation results; it is determined whether there is a significant difference between the means of the perception level. The reason for this difference is stated regardless of its ratio's extent. By the interpretation of the difference which came to existence and by taking the evaluation results as starting, suggestions were given on the 9th grade Turkish Literature Lesson.