Ratlarda deneysel olarak oluşturulan alt ekstremite iskemi-reperfüzyon hasarında Aposinin'in koruyucu etkisinin araştırılması
The investigation of apocynin' protective effect of experimental lower extremity ischemia reperfusion in rats
  1. Tez No: 566517
  2. Yazar: SELÇUK ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL APAYDIN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ratlarda deneysel olarak oluşturulan alt ekstremite iskemi- reperfüzyon hasarında Aposinin'in koruyucu ve tedavi edici etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, 250-300 gram ağırlığında Sprague-Dawley cinsi 32 adet erkek rat her grupta 8 rat olacak şekilde Kontrol, İskemi Reperfüzyon (İ/R), Aposinin (AP) ve AP+İ/R Grubu olmak üzere 4 gruba ayrılarak kafeslere yerleştirildi. Tüm ratlar Ketamin (60mg/kg) ve Ksilazin (8mg/kg) anestezisi altına alınıp, kontrol ve AP grupları hariç diğer 2 gruba anestezi altında sol alt ekstremiteye turnike uygulanıp 2 saat iskemi oluşturuldu (ısının düşük olması ve pençelerin siyanotik olması iskeminin oluştuğu anlamına geldi), ardından turnikeler açılıp 2 saatlik reperfüzyon oluşturuldu (pençelerin pembeleşmesi ve ısı artışı reperfüzyonun sağlandığını gösterdi). Reperfüzyon sonunda ratlar sakrifiye edilerek kan ve Gastrocnemius dokusu örnekleri alındı. Plazmada MDA, SOD, CAT, GSH, GPx, İMA ve AOPP düzeylerine, Gastrocnemius kasında MDA, SOD, CAT, GSH ve GPx aktivitesine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was investigated whwether Apocynin' has protective and therapeutic effect on experimental lower extremity ischemia-reperfusion in rats. Material and Method: In this study, a total of 32, 250-300 gram Sprague-Dawley male rats were randomly divided into four equal groups containing of 8 rats per group as Control;Ischemia/Reperfusion (I/R);Apocynin (AP) and AP+I/R and placed in cages. All rats were anesthetized with xylazine (8 mg/kg) and ketamine (60 mg/kg). Except for the control and AP group, the left lower limbs of the other 2 groups were applied to 2 hours of ischemia (low temperature and cyanotic claw marks the occurrence of ischemia) and 2 hours of reperfusion (the pinking of the claws and the increase in temperature indicate reperfusion) with tourniquet. Prior 30 minutes to ischemia, rats were given 0.5 mL 10% DMSO i.p. (one times) for control and I/R groups. Prior 30 minutes to ischemia, rats were given AP 20 mg/kg/i.p. (one times) (It was dissolved in 10% DMSO) by intraperitoneal for AP and AP+I/R groups. All of rats were sacrificed after reperfusion, taken blood and dissected Gastrocnemius tissues. MDA, SOD, CAT, GSH, GPx, IMA and AOPP levels were measured in the plasma; the levels of MDA, SOD, CAT, GSH and GPx were determined in Gastrocnemius muscle.