Cooperative grey games and related solutions
Dağlardaki bağlantı problemlerinin işbirlikçi OYU7N teorisi ile çözümü
  1. Tez No: 566577
  2. Yazar: IBTIHAL MOHAMMED KHALEEL AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışması oyuncuların sınırlı olduğu ve işbirliği değerlerinin gri sayılar olduğu diğer bir tür işbirlikçi oyunlar ile ilgilidir. Tez çalışması beş bölümden oluşur. İlk bölümde oyun teorisi ve tarihsel gelişimi özetlenmiştir. İkinci bölümde ise gri sayılar hakkında bilgi verilir; tanımları ve örnekleriyle işbirlikçi gri oyunlar detaylı biçimde incelenir. Üçüncü bölümde gri çözümler, gri Shapley değeri ve gri eşit dağıtımlı paylaşım çözümlere odaklanarak açıklanır. Dördüncü bölümde gri oyunlar ve tesis yerleşimi gri oyunlara dair bir uygulamadan bahsedilir. Son bölüm ise çalışmanın sonuçları, geleceğe yönelik yapılması gerekenler ve çeşitli önerileri içerir.
Özet (Çeviri)
This thesis is another class of cooperative games, where the set of players is limited and the coalition values are grey numbers. It includes five chapters. In the first chapter, information on game theory, and historical overview are given In the second chapter, we define grey numbers. We focus on cooperative grey games, with definitions and examples. In chapter three, we explain grey solutions focusing on the grey Shapley value and grey equal surplus sharing solutions. In the fourth chapter, we give an application of grey games by using facility location grey situations. In the last chapter, conclusion of the study, future studies and some suggestions are given.