A simulation model for bos based shared memory multipropcessor systems
Yol tabanlı bellek paylaşımlı çok işlemcili sistemler için benzeşim modeli
- Tez No: 76482
 - Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ TOSUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Benzeşim modellemesi, çok işlemcili bilgisayar sistemlerinin başarım modellenmesinde kullanılan en yaygın metodlardan biridir. Bu çalışmada, yol tabanlı bellek paylaşımlı çok işlemcili sistemlerin başarım ölçümü amacıyla yeni bir benzeşim modeli geliştirilmiş ve bu modele dayalı bir simulator gerçekleştirilmiştir. Simülatörün ana girdileri, bilgisayar sisteminin mimarisi ve işyükü parametreleridir. Simülatörde, bu girdileri işleyen birçok algoritma vardır. Ana algoritmalar, yol bulma, posta kutusu yeri ve hafıza ünitelerini sınıflama algoritmalarıdır. Bunlara ek olarak, simülatörde birçok protokol mevcuttur. Geçerlilik ve doğrulama çalışmaları da, benzeşim modeli geliştirmede çok önemli çalışmalardır. Benzeşimin doğrulanması, literatürde bulunan birçok analitik model ile gerçekleştirilmiştir. Geçerlilik ise TOMP prototipinin performans sonuçlan ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda, birçok örnek bulunmaktadır. Bazı mimarilerin farklı işyükü koşullarındaki performans değerleri sunulmuş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simulation modelling is one of the most common methods to predict the performance of multiprocessor computer systems. In this study, a new simulation model is developed and a simulator based on this model is implemented to predict the performance of the bus based shared memory multiprocessor systems. The main inputs of the simulator are representation of the architecture and workload parameters. There are several proposed algorithms to process these inputs, including path finding, mailbox location, and memory units clustering algorithms. A number of protocols are also devised and implemented in the simulator. The verification and validation studies are very important for a simulator. The verification study is realised by the help of several analytical models, which are available in the literature. The validation is realised by the performance results of the TOMP prototype. In the last part of the thesis, several sample runs are provided to analyse and compare certain architectures under various workload conditions.