Hazır giyim sektöründe davranış kuralları: Örgütlenme özgürlüğü üzerine inceleme
Codes of conduct in garment sector: An examination on freedom of association
  1. Tez No: 566699
  2. Yazar: ENGİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN BERNA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada üretimin ilişkilerinin tarihsel gelişimi ile birlikte teknolojik gelişmelerin üretim süreçlerindeki etkileri ve tarihsel süreçte tekstil ve hazır giyim üretiminin erken kapitalistleşen ülkelerden ucuz emek bölgelerine doğru hareketi gösterilmeye çalışılmıştır. Türkiye'deki tekstil ve hazır giyim sanayisinin Cumhuriyet'in ilk yıllarından bu yana gösterdiği gelişim ve tarihsel dönemeçler incelenmiş ve Türkiye'nin bugünkü tekstil ve hazır giyim alt yapısının küresel pazar içinde nasıl konumlandığı incelenmiştir. Küreselleşme sürecinde uluslararası üretimin artmasıyla düzenleyici kuruluşlar tarafından başlatılan çokuluslu şirketlere yönelik kurumsal sosyal sorumluluk girişimleri ile birlikte hazır giyim sektöründe benimsenen davranış kuralları incelenmiştir. Davranış kurallarının hazır giyim sektöründeki çokuluslu şirketlerin tedarik zincirinde ne şekilde gözetildiği sorusunu incelemek üzere bu kurallardan örgütlenme özgürlüğü kapsamında inceleme yapılmıştır. Bu incelememiz sonucunda öğütlenme özgürlüğünün tedarikçi firmalarda uygulanmasının sınırlı düzeyde olduğu görülmüştür. Örgütlenme özgürlüğünün üretimin nicel durumundan, tedarik zincirinin yapısal sorunlarından ve tüketim alışkanlıklarından etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, with the historical development of the relations of production and the effects of technological developments on production processes, it has been tried to show the movement of textile and garment production from developed countries to cheap labor regions in the historical process. Since the early years of the Republic, the industrialization steps in the textile and clothing sector and the historical transformation of the sector have been examined. Position of textile and apparel industry of Turkey in global market has been tried to be shown. In this study, corporate social responsibility initiatives for multinational companies which has been started after neoliberal economy policies, and codes of conduct in apparel sector have been examined. In order to examine the question of how the code of conduct is observed in the supply chain of multinational corporations in the apparel sector, an assesment was conducted within the scope of freedom of association. As a result of this assessment, it was seen that the implementation of the freedom of association in supplier firms was limited. It was concluded that freedom of association was influenced by the quantitative status of production, structural problems of the supply chain and consumption habits.