An economical analysis on unused and wasted medicines
Kullanılmayan ve atık ilaçlar üzerine bir ekonomik değerlendirme
- Tez No: 566761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜZEYYEN NAZLI ŞENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Ekonomi, Pharmacy and Pharmacology, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmaekonomi ve Farmakoepidemiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Kullanılmayan/atık ilaçlar tüm dünyada git gide büyüyen bir sorundur. Bu çalışma, kullanılmayan ve istenmeyen farmasötik ürünlerin yarattığı ekonomik kaybı bir üniversitede yürütülen bir kullanılmayan ilaç toplama kampanyası üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır. Materyal & Metot: Çalışma İstanbul Yeditepe Üniversitesi kampüsü içerisinde gerçekleştirilen Kullanılmayan İlaç Toplama Kampanyası ile başlamıştır. Getirilen ilaçlar; fiyat bilgisi (2010 ve 2019 yılları için), ilaç özellikleri (içerik, son kullanma tarihi, jenerik/original durumu ve benzeri) ve ilaçla ilgili analiz için gerekli geçmiş bilgiler kayıt altına alınmıştır. Sonuçlar, analiz için farklı özelliklerin dağılım ve maliyetinin karşılaştırılarak oluşturulmuştur. Bulgular ve sonuç: Kampanyaya 107 katılımcı 1230 adet farmasötik ürün getirerek katılmıştır. Bu ilaçların ekonomik maliyeti 2010 yılında perakende fiyatı üzerinden 8.086 TL ve kamu fiyatı üzerinden 6.114 TL. Aynı ilaçların 2019 maliyet analizinde 13.526 TL perakende olarak ve 8.721 TL kamu için atık ilaçlar dolayısı ile israf edildiği görülmüştür. Parasetamol (n=59), ipratropium bromür (n=43) ve vitamin kombinasyonları (n=24) en çok israf edilen ilaçlardır. Tablet (44,63%), kapsül (8,86%) ve enjektabl formlar (6,26%) dozaj formları arasında en çok bulunanlardır. Tüm toplanan ilaçların 45,55%'i original ve 39,63%'ü jeneriktir. Son kullanma tarihi analizinde, ilaçlar evde son kullanma tarihi geçtikten ortalama 10 ay sonrasına kadar evde saklanmaktadır. Toplanan ilaçların büyük çoğunluğunun son kullanma tarihi geçmiş (63,04%), kutulu (62,28%) ve kullanılmıştır (69,94%). Toplananların 9,83%'ü bedelsiz ilaç numunesi ve 30,06%'sı hiç kullanılmamıştır. Halkın, kullanılmayan ilaçların sağlık, ekonomi ve çevre üzerine negative etkileri hakkında eğitim ve farkındalığına olan ihtiyaç vurgulanmalıdır. İsrafın boyutunu değerlendirebilmek için daha kapsamlı araştırmalar yapılmalıdır. Ek olarak, sağlık çalışanları ve özellikle eczacılar halkı ilaçların akılcı kullanımı ve güvenli imha yöntemlerini öğrenmeleri konusunda teşvik etmelidirler. Kullanılmayan/atık ilaçların maliyeti, devlet, eğitimciler, sağlık çalışanları ve toplumun iş birliği ile en aza indirilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Unused/wasted drugs are a growing problem globally. This study was aimed to analyze the economic loss of unwanted/unused pharmaceutical products by an unused drug collection campaign held in a university. Materials & Method: The study conducted via Unused Drug Collection Campaign organized on the campus of Yeditepe University in Istanbul, Turkey in 2010. Collected drugs were recorded with price information (in 2010 and 2019 prices both), drug feature (content, expiry date, generic/original status and etc.) and past data needed for analysis. The results were compared by distribution in different features and pricing to make analysis. Result and Conclusion: 107 participants brought 1230 pharmaceutical products to the campaign for disposal. The economic burden of total products was 8.086 TL for retail pricing and 6.114 TL for SGK in 2010. In 2019, cost of wasted drugs was estimated as 13.526 TL and 8.721 TL respectively. Paracetamol (n=59), ipratropium bromide (n=43) and vitamin combinations (n=24) were found to be the mostly wasted. Tablet (44,63%), capsules (8,86%) and injectable forms (6,26%) predominated as dosage forms. 45,55% of total drugs were original whereas 39,63% of them were generic. Regarding expiration date, drugs were kept 10 months after expiry date as mean. Most of collected drugs were expired (63,04%), with their original container (62,28%) and used (69,94%). 9,83% of the whole drugs were drug samples and 30,06% were never used. The need for public education and awareness about negative effects of unused drugs in health, economic and also in environment should be emphasized. Further studies should be conducted to evaluate the extend of waste. In addition, health care professionals and particularly pharmacists should encourage the public to learn rational use of drugs and safe disposal of drugs. The incremental cost of unused/wasted drugs can be minimized by collaboration of governments, educators, health care providers and public.