Hemşirelik eğitiminde ters yüz sınıf öğretim yönteminin öğrenci başarısına etkisi.
The effect of teaching with flipped classroom teaching method on the student achievement in nursing education
- Tez No: 566786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SÜHEYLA ABAAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma, hemşirelik eğitiminde Ters-Yüz sınıf öğretim yönteminin öğrenci başarısına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde Çankırı Karatekin Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü,“Hemşirelikte Liderlik”dersini alan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 40 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın birinci grubunu, Ters Yüz Sınıf öğretim yöntemi ile öğrenim gören 20 öğrenci, ikinci grubunu ise sınıf içi öğretim yöntemi ile öğrenim gören 20 öğrenci oluşturmuştur. Ancak, sınıf içi öğretim yöntemi grubunda 1 öğrenci, kişisel nedenlerden dolayı, okula ve bu derse devam etmediğinden dolayı, çalışma 19 öğrenci ile tamamlanmıştır. Veriler,“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Mevcut Uygulamaya İlişkin Görüş Formu”, Ters-Yüz sınıf öğretim yöntemine ilişkin öğrenci görüşlerini belirleme formu ve“Öğrenme Çıktılarını Ölçme Araçları”aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, ödev, final ve ders başarı notu açısından Ters Yüz Sınıf grubu puanlarının, kontrol grubunun puanlarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Ödev ve final puanları açısından, öğrenci başarısı yüksek bilişsel seviyeleri (uygulama-1-2, sentez-2, analiz) değerlendiren basamaklarda, TYSÖY'de SİÖY'e göre anlamlı düzeyde yüksek puanlar elde edilmiştir. Öğrenciler,“esnekliğin sağlanması”hakkında olumlu;“sistem alt yapısı sorunları”hakkında olumsuz görüş bildirmişlerdir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, Ters Yüz Sınıf öğretim yönteminin, öğrencilerin temel kavramları öğrenmelerinde kullanılabilecek bir yöntem olduğu ve öğrencilerin kendi kendilerine öğrenme deneyimi ve sorumluluğu elde edebilmeleri için, yöntemin diğer hemşirelik lisans derslerine de entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of Flipped Classroom Teaching Method on student achievement in nursing education. The sample of the study consisted of 40 students enrolled and accepted participate in the reseach in“Nursing Leadership”Çankırı Karatekin University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing in 2017-2018 Academic Year Autumn Semester. The first group of the study consisted of 20 students who were educated Flipped Classroom Teaching Method and the second group of the study consisted of 20 students who were educated Classroom Teaching. But, the study was completed with 19 students, due to personal reasons, not attending school and this course of 1 student in the classroom teaching method.“Introductory Information Form”,“Opinion Form for the Current Application”,“Determining Student Opinions About Flipped Classroom Teaching Method”and“Learning Outcomes Measurement Tools”were used as data collection tools. According to the study results, the scores of the Flipped Classroom group were found to be significantly higher than the scores of the Classroom Teaching Method for the homework, final exam and course final grade. In terms of homework and final scores, student achievement were obtained significantly higher scores in Flipped Classroom in the steps of evaluating high cognitive levels (practice-1-2, synthesis-2, analysis). Students expressed positive opinion about“providing flexibility”and negative opinion about“system infrastructure problems.”Based on the results of the research, Flipped Classroom was shown as a valuable method that can be used for teaching concepts and can be integrated to the other nursing undergraduate courses and enhances students' taking responsibility of self-learning and experience of learning by himself/herself.