Ters yüz öğrenme yaklaşımının hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliğini öğrenmelerine etkisi
The effect of flipped learning approach on nursing students' learning of patient safety
- Tez No: 699708
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖÇMEN BAYKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, ters yüz öğrenme yaklaşımının birinci sınıf hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliğini öğrenmelerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla açıklayıcı ardışık karma desende yapılmıştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Hemşirelik Esasları II Dersi kapsamında uygulanmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığından ve Gazi Üniversitesi Etik Komisyonu'ndan yazılı izinler, araştırmaya katılan öğrencilerden ise sözel ve yazılı izinler alınmıştır. Araştırmanın nicel boyutu randomize kontrollü deneysel desenle, nitel boyutu ise odak grup görüşme tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan öğrenciler tabakalı randomizasyonla kontrol (n=44) ve deney (n=45) grubuna atanmıştır. Hasta güvenliği konusu kontrol grubuna çevrim içi yolla geleneksel eğitim yaklaşımıyla, deney grubuna ise çevrim içi yolla ters yüz öğrenme yaklaşımıyla verilmiştir. Nicel veriler“Tanıtıcı özellikler formu”,“Başarı testi”ve“Hasta güvenliği yeterliliği öz değerlendirme ölçeği”, nitel veriler ise“Yarı yapılandırılmış odak grup görüşme formu”aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, ki-kare testi, bağımlı örneklem t testi ve tekrarlı ölçüm ANOVA testi ile değerlendirilmiştir. Nitel veriler ise tematik analiz yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre başarı testinin ön testinden alınan toplam puan ortalaması gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermemiştir (p=0,672). Deney grubunun başarı testinin son testindeki (p=0,000) ve izlem testindeki (p=0,000) toplam puan ortalaması, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir. Aynı zamanda Hasta güvenliği yeterliliği öz değerlendirme ölçeğinin birinci (p=0,000) ve ikinci ölçümündeki (p=0,000) toplam puan ortalaması, deney grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir. Deney grubuyla yapılan odak grup görüşmelerindeki öğrenci ifadeleri;“ters yüz öğrenme yaklaşımının avantajları”,“ters yüz öğrenme yaklaşımının sınırlılıkları”başlıklı 2 bağlama, 6 temaya ve 26 alt temaya ayrılmıştır. Sonuç olarak; ters yüz öğrenme yaklaşımı, birinci sınıf hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliğiyle ilgili bilişsel bilgi düzeyini, bilgi-beceri ve tutuma yönelik öz değerlendirmelerini olumlu yönde geliştirmiştir. Hemşirelik eğitiminde hasta güvenliği konusunun öğretiminde ters yüz öğrenme yaklaşımının kullanılması ve bu yaklaşımın hemşirelik müfredatına entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in an explanatory sequential mixed method to evaluate the effect of flipped learning approach of first year nursing students' learning of patient safety. The study was carried out within the Course of Fundamentals of Nursing II in the academic year 2020-2021 in the Department of Nursing, Faculty of Health Sciences, Gazi University. Written permissions were obtained from the Gazi University Faculty of Health Sciences Administration and Gazi University Ethics Committee and verbal and written consent from the students participating in the study in order to carry out the study. While the quantitative dimension of the study was carried out with a randomized controlled trial design, the qualitative dimension with the focus group interview technique. Students meeting the inclusion criteria were assigned to the control (n=44) and experimental (n=45) groups by stratified randomization method. The teaching of the patient safety subject was performed online with the traditional education approach to the control group, and to the experimental group with the flipped learning approach online. Quantitative data were collected with the“Descriptive characteristics form”,“Achievement test”and“Patient safety competency self-evaluation scale”, and qualitative data were collected through the“Semi-structured focus group interview form”. Quantitative data were evaluated with descriptive statistics, independent sample t-test, chi-square test, dependent sample t-test and repeated measures ANOVA test. Qualitative data were evaluated by performing thematic analysis. The results of the study indicated that there was no significant difference between the groups in the mean total score obtained from the pre-test of the achievement test (p=0,672). The mean score of the experimental group in the post-test (p=0,000) and follow-up test (p=0,000) of the achievement test showed statistically significant higher values than the control group. Furthermore, the mean total score in the first (p=0,000) and second (p=0,000) measurements of the Patient safety competence self-evaluation scale was statistically significantly higher in the experimental group. Student statements in the focus group interviews with the experimental group were divided into 2 contexts, which were titled“advantages of flipped learning approach”,“limitations of flipped learning approach”, 6 themes and 26 sub-themes. In conclusion, flipped learning approach has improved the cognitive knowledge level of first year nursing students about patient safety, their self-evaluation of knowledge skills and attitudes in a positive way. The use of flipped learning approach in the teaching of patient safety in nursing education and integration of this approach into the nursing curriculum is recommended.