Limited şirketlerde müdürlerin yetkilerinin sınırlandırılması ve görevden alınması
The limitation of the powers and dismissal of the directors in limited liability companies
  1. Tez No: 566823
  2. Yazar: FURKAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tezin ilk bölümünde; limited şirket genel kurulu, ikinci bölümde; limited şirkette müdürler, şirketin yönetimi ve temsili, üçüncü bölümünde ise; 6102 sayılı TTK açısından müdürlerin yetkilerinin sınırlandırılması, azli ve görevden alınması konuları ele alınacaktır. Çalışmada; öncelikle limited şirketin organları, limited şirketin yönetimi, temsili ve müdürler gibi temel kavramlar tanımlanmış, sonra müdürlerin yetkilerinin sınırlandırılması ve görevden alınması ayrıntılı şekilde incelenmiştir.Konular ele alınırken ETK ve 6102 sayılı TTK'nın ilgili hükümleri karşılaştırılmış ve 6102 s. TTK ile getirilen önemli değişikliklere vurgu yapılmıştır. Özellikle, tezin üçüncü bölümünde; limited şirketlerde müdürlerin yetkilerinin sınırlandırılması, azli ve görevden alınması konusu, doktrindeki görüşler, Yargıtay kararları çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bazı konularda kendi görüş ve kanaatlerimize de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis; the general assembly of the limited liability companies, in the second part; the management, representation, and directors of the limited liability companies, and in the third part; the limiting and revoking the powers, and dismissal of directors with regards to the 6102 numbered TTK (Turkish Trade Act) will be discussed. In the study; firstly the basic concepts such as the bodies, management, representation and directors of the limited liability companies, and then the limitation of the powers, and dismissal of the directors have been examined in detail. The relevant provisions of the ETK (Old Trade Act) and 6102 numbered TTK (Turkish Trade Act) has been compared, and important amendments on 6102 numbered TTK have been emphasized. Especially, in the third part of the thesis; limiting, and revoking the powers, and dismissal of directors of the limited liability companies have been examined in detail within the frame of decisions of Supreme Court of Appeals and the reviews within the doctrine. In some parts my reviews and opinions are included.