Çalışanların stresle başa çıkması ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki: Antalya ili otel çalışanları örneği
The relation between coping with strees and organizational loyalty of employees Antalya hotel employees case
- Tez No: 566878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Yapılan bu çalışmada çalışanların stresle başa çıkması ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde stres konusu ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise örgütsel bağlılık kavramı anlatılmıştır. Son bölümde ise çalışanların stresle başa çıkması ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelenmesi amacı ile Antalya ilinde bulunan otellere 600 adet anket bırakılmış olup anketlerin 400 tanesi geri dönmüştür. 400 anketin 354 tanesi veri için kullanılabilir düzeyde olup Spss 15.0 analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda ise çalışanlardaki stres ile duygusal bağlılık konusunda anlamlı ilişki bulunamamış olup devam bağlılığı, normatif bağlılık ve örgütsel bağlılıkta az da olsa pozitif anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Başka bir ifade ile çalışanlardaki stres düzeyinin artışına bağlı olarak devam bağlılığı, normatif bağlılık ve örgütsel bağlılık da artışlar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between stress management and organizational commitment of employees. In this context, in the first part of the study, stress is discussed. In the second part, the concept of organizational commitment is explained. In the last section, 600 questionnaires were left to the hotels in Antalya province to examine the relationship between the employees' coping with stress and their organizational commitment. 354 of the 400 questionnaires were available for data and were analyzed for Spss 15.0. As a result of the study, no significant relationship was found between the stress of the employees and emotional commitment, but there was a significant positive relationship between continuity, normative commitment and organizational commitment. In other words, due to the increase in the level of stress in the employees, there has been an increase in continuity commitment, normative commitment and organizational commitment.